Poseł Lewicy: warto spróbować kupić szczepionki poza unijnym programem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 13:18
Wiadomo, że nie możemy kupić szczepionek od tych producentów, z którymi negocjowała Komisja Europejska (...). Ale są też inni producenci, może to wszystko by nabrało tempa. Bo jest istotne i ważne, żeby tymi szczepieniami jak najszybciej objąć najlepiej całą populację naszego kraju - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Bogusław Wontor.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/LUONG THAI LINH

Pod względem szczepień przeciw COVID-19 Niemcy są w złej sytuacji w porównaniu z innymi krajami europejskimi - napisał dziennik "Die Welt", podając, że lepiej sobie radzi m.in. Polska. W Polsce wykonano dotąd ponad 4,5 mln szczepień, z czego ponad 1,6 mln drugą dawką. W audycji "W samo południe" komentował to poseł Lewicy Bogusław Wontor.

Posłuchaj
06:05 PR1_mp3 2021_03_15-12-26-26_Wontor.mp3 Bogusław Wontor o procesie szczepień w Polsce ("W samo południe" / Jedynka)
Szczepienia PAP (2)-1200.jpg
Nie tylko lekarz zakwalifikuje do szczepienia. Szef KPRM zapowiada zmianę ustawy

Czy tempo szczepień może być szybsze?

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że cieszy go spora dynamika szczepień w Polsce, za którą faktycznie można rząd pochwalić. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że szczepionek jest określona liczba, że opóźnienia w dostawach są spowodowane przez producentów szczepionek, a nie przez rząd. Dodał jednak, że jego zdaniem tempo szczepień w kraju mogłoby być jeszcze lepsze.

- Zastanawiam się, czy tempo nie powinno być jeszcze troszeczkę lepsze, czy my powinniśmy mieć na składzie tyle tych rezerwowych ampułek - bo rząd zabezpiecza, żeby były dla tych, którzy zostali już zaszczepieni, na drugą dawkę. Czy nie lepiej by było troszeczkę więcej uruchamiać, po to, żeby więcej ludzi było szczepionych - mówił Bogusław Wontor.

Czytaj również:

Kupić szczepionki poza UE?

Dodał, że w tej sprawie ma jedną uwagę, którą podnosi już od pewnego czasu. - Może dobrze by było spróbować, tak jak to próbują robić inne rządy, gdzieś zakontraktować (szczepionki) u tych producentów, u których możemy. Bo wiadomo jest, że z tymi, z którymi negocjowała Komisja Europejska, to nie możemy, bo żeśmy podpisali zobowiązanie, że to będziemy przez Komisję Europejską wykonywali - mówił polityk.

- Ale są też inni producenci, może to wszystko by nabrało tempa. Bo jest istotne i ważne, żeby tymi szczepieniami jak najszybciej objąć najlepiej całą populację naszego kraju - podkreślił Bogusław Wontor.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Magdalena Ogórek
Gość: Bogusław Wontor (Lewica)
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 12.26

PAP/jmo

Czytaj także

Senator Lewicy: Wielkanoc powinniśmy spędzić w domach

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:50
- Moim zdaniem teraz będą trudne tygodnie. Prawdopodobnie około końca kwietnia, może troszkę wcześniej, będzie lepiej, ale ustąpienie epidemii raczej będzie miało miejsce dopiero w maju czy czerwcu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konieczny, lekarz, senator Polskiej Partii Socjalistycznej (należącej do parlamentarnej Lewicy).
rozwiń zwiń