Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: wkrótce farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 13:00
- W najbliższym czasie ok. 50 tysięcy pracowników medycznych zostanie przeszkolonych z zasadach wykonywania szczepień. Są wśród nich farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: penofoto / Shutterstock.com

Jest zielone światło Ministerstwa Zdrowia dla pomysłu, aby farmaceuci mogli szczepić pacjentów w aptekach. Pomysłodawcy zwracali uwagę, że pacjenci są już szczepieni w aptekach w wielu europejskich krajach, między innymi w Portugalii, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj
06:26 PR1_mp3 2021_03_22-12-23-35.mp3 Elżbieta Piotrkowska-Rutkowska: wkrótce farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia (W samo południe/Jedynka)

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że zanim szczepienia będą odbywać się w aptekach, wprowadzony musi zostać nowy system szkoleń farmaceutów.

1200_szczepienie_shutterstock.png
Ruszają szczepienia osób w wieku 69 lat. Rozpoczęły się też zapisy młodszych roczników

"Wesprzemy służbę ochrony zdrowia"

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, mówiła w audycji "W samo południe", że wkrótce rozpoczną się szkolenia, w których udział wezmą m.in. farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności. - Po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 - wskazywała.

Gość radiowej Jedynki podkreślała, że szczepienia będą odbywały się w tych punktach, gdzie dotychczas. - To bardzo dobre rozwiązanie. Wesprzemy zespoły szczepienne, które mają niewystarczającą ilość lekarz i pielęgniarek - tłumaczyła.

- Cieszę się, że my farmaceuci zostaniemy aktywnie włączeni do służby ochrony zdrowia - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: W samo południe

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Data emisji: 22.03.2021

Godzina emisji: 12.18

ks

Czytaj także

Piotr Müller: obowiązujące obostrzenia powinny dać wystarczający efekt

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 09:00
- Sytuacja w tych województwach, w których decyzje o wprowadzeniu nowych zasad bezpieczeństwa były podjęte wcześniej, to będzie barometr, który pokaże, czy będą potrzebne nowe decyzje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller o obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Daje to pewien obraz". Prof. Kuchar o pomocy polskich lekarzy w szczepieniach w Kwaterze Głównej NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 12:00
- W krajach innych niż Polska jest problem z samym zaszczepieniem. Fakt, że polscy lekarze i pielęgniarki będą szczepili w Głównej Kwaterze NATO, o czymś świadczy - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Ernest Kuchar z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obserwujemy działania dezinformacyjne". Wiceszef MSZ o zamieszaniu wokół szczepionki AstraZeneca

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 11:20
Obserwujemy szereg działań dezinformacyjnych, mających wprowadzić niepokój co do szczepionek proponowanych przez określonych producentów – powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz, odnosząc się do decyzji niektórych państw o zawieszeniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca.
rozwiń zwiń