Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Szwed: wszystko zależy od sytuacji epidemicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 13:20
- Obecny okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrwa do 11 kwietnia. Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie poprawi, to będziemy te działania wydłużać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
rodzice dzieci wolny czas nauka zabawa 1200.jpg
Zamknięcie żłobków i przedszkoli. Rodzice nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego

Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11 kwietnia. Będzie on obowiązywał na dotychczasowych zasadach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie, lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

Czytaj także:

Stanisław Szwed, który był gościem radiowej Jedynki, podkreślił, że "obecna sytuacja jest dynamiczna". - Mamy wprowadzone obostrzenia, zamknięto praktycznie wszystkie jednostki szkolne i przedszkolne - stąd ten zasiłek będzie przysługiwał większej grupie rodziców. Rozwiązania wprowadzamy na dwa tygodnie - podkreślił.

Posłuchaj
08:15 [PR1] PR1 (mp3) 30 marzec_2021_03_30-12-28-16_for_media.mp3 Stanisław Szwed: mamy trudną sytuację epidemiczną, dlatego tak ważne jest, żeby programy społeczne były utrzymywane (W samo południe/Jedynka)
Program-Rodzina-500plus-500+-MRPiPS-1200.jpg
Mija pięć lat od wprowadzenia 500+. CBOS: program popiera zdecydowana większość Polaków

- Obecny okres potrwa do 11 kwietnia. Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie poprawi, to będziemy te działania wydłużać - dodał sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Wiceminister zaznaczył, że "dodatkowy zasiłek opiekuńczy działa obok zasiłku opiekuńczego". - Jeżeli w danej jednostce podejrzewamy zagrożenie epidemiczne, to wydłużamy tę pomoc - tłumaczył.

Istotna rola pomocy społecznej

- Mamy trudną sytuację epidemiczną, dlatego tak ważne jest, żeby programy społeczne były utrzymywane - tak się dzieje, mamy zapewnione środki w budżecie - zapewnił Stanisław Szwed.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości to pierwszy gabinet, który dzieli się ze społeczeństwem dobrymi owocami gospodarki. Program 500+ poprawia sytuację materialną polskich rodzin oraz ma oddziaływanie na kwestię demograficzną, która jest niesłychanie ważna - dodał.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"
Prowadziła: Magdalena Ogórek
Gość: Stanisław Szwed (sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej)
Data emisji: 30.03.2021
Godzina emisji: 12.28

PR1/PAP
pb

Czytaj także

"Najważniejsze było utrzymanie programów społecznych". Maląg o działaniach rządu w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 07:40
- Najważniejsze jest to, że kiedy miliardy nieplanowanych wydatków zostały przekazane na walkę z COVID-19, udało się utrzymać programy społeczne - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg, podsumowując rok pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: polska gospodarka przygotowana na powrót do stanu sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 17:39
Minister Marlena Maląg powiedziała, że polska gospodarka jest przygotowana, by po walce z pandemią koronawirusa szybko powrócić do stanu sprzed pandemii. - Dzieje się tak między innymi dzięki wsparciu udzielonemu przedsiębiorcom dla ratowania miejsc pracy, wynoszącemu 200 miliardów złotych - przypominała na briefingu prasowym szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów przedłużony. Maląg: widzimy potrzebę nieustannego niesienia pomocy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 08:12
- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów do końca 2021 r., jednak nie dłużej niż do czasu utrzymującej się w kraju epidemii - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń