Marek Rutka o posłach bez maseczek: to nieodpowiedzialne, potrzebujemy mechanizmów walki z dezinformacją

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 13:29
- To nie do zaakceptowania, że ktoś w celach doraźnej walki politycznej bierze na szalę ludzkie życie i zdrowie – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Rutka z sejmowej komisji zdrowia, komentując nienoszenie maseczek podczas obrad przez niektórych posłów z Konfederacji, m.in. przez Grzegorza Brauna. Jak podkreślił, potrzebne są mechanizmy walki z dezinformacjami takimi jak negowanie istnienia pandemii.
Minionej doby potwierdzono 32874 nowe zakażenia koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 653 osoby
Minionej doby potwierdzono 32874 nowe zakażenia koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 653 osobyFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

1200_koronawirus_shutterstock.png
Blisko 33 tys. zakażeń koronawirusem, duża liczba zgonów. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

- Ze smutkiem obserwowałem zachowania jednego z posłów Konfederacji w czasie obrad Sejmu. (…) Mimo wielokrotnych apeli marszałka Ryszarda Terleckiego, podyktowanych także troską o pracowników kancelarii sejmowej, o sekretarzy posiedzenia, o ich zdrowie i życie - poseł Braun po raz kolejny nie chciał założyć maseczki ochronnej - mówił poseł Marek Rutka w Jedynce. To działanie bardzo nieodpowiedzialne - podkreślił.

Poseł Marek Rutka, odnosząc się do tego, że grupa posłów w Sejmie nie chce zakładać masek ochronnych, stwierdził, że takie działanie, jeśli naraża zdrowie i życie innych, wymaga napiętnowania.

- To bardzo przykre, że poseł parlamentu zachowuje się w tak nieodpowiedzialny sposób, by zadowolić grupę, która neguje fakt pandemii, fakt istnienia koronawirusa – zaznaczył.

Polityk przypomniał, że jeden z posłów Konfederacji ciężko odchorował koronawirusa, spędził kilka tygodni w szpitalu w ciężkim stanie. Dodał, że tym bardziej posłowie tego ugrupowania powinni mieć świadomość, jak groźny jest koronawirus, jak wiele osób zabija - przecież od poprzedniego dnia przybyło 600 ofiar śmiertelnych, stwierdzono blisko 33 tysiące zakażeń.


Posłuchaj
10:13 _PR1_SC1 2021_03_31-12-27-55.mp3 Marek Rutka (Lewica) o walce z pandemią, kampanii szczepień, problemie dezinformacji (Jedynka/W samo południe)

"Propaganda ze wschodu" i doraźny interes polityczny

Jak dodał gość Jedynki, Konfederacja odwołuje się do określonego kręgu wyborców - bo ruchy negujące COVID są i w Polsce, i w krajach Unii Europejskiej.

- Przychylałbym się do głosów, że propaganda negująca, że COVID istnieje, ma źródła w jednym z mocarstw wschodnich. To przykre, że poddajemy się takiej manipulacji – zaznaczył.

- Mam nadzieję, że po pandemii możne będzie wprowadzić mechanizmy, które zabezpieczą nas przed zalewem fake newsów - mówił, dodając, że najlepiej uczynić to na poziomie ponadunijnym, globalnym.

- Jestem przerażony niewiarą w naukę, medycynę – zaznaczył. Powiedziałem jednemu z posłów Konfederacji – to proszę przestać korzystać z prądu elektrycznego – zaznaczył.

- To przykre, że ktoś w celach doraźnej walki politycznej bierze na szalę ludzkie życie i zdrowie – pod względem moralnym to dla mnie nie do zaakceptowania – dodał.

Poseł podziękował także ministrowi Michałowi Dworczykowi za uwzględnienie jego propozycji z października ub.r., by do kampanii szczepień włączyć także farmaceutów. 

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"
Prowadziła: Magdalena Ogórek
Gość: Marek Rutka (poseł Lewicy, sejmowa komisja zdrowia)
Data emisji: 31.03.2021
Godzina emisji: 12.28

PR1

Czytaj także

Senator Lewicy: Wielkanoc powinniśmy spędzić w domach

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:50
- Moim zdaniem teraz będą trudne tygodnie. Prawdopodobnie około końca kwietnia, może troszkę wcześniej, będzie lepiej, ale ustąpienie epidemii raczej będzie miało miejsce dopiero w maju czy czerwcu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konieczny, lekarz, senator Polskiej Partii Socjalistycznej (należącej do parlamentarnej Lewicy).
rozwiń zwiń