Ruszył spis powszechny. Prezes GUS: wykluczamy bezpośrednie wizyty rachmistrzów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:19
- Zachęcam do spisania się przez internet, to zajmuje przeciętnie pięć minut - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Dominik Rozkrut, prezes GUS o rozpoczynającym się dziś (1 kwietnia) spisie powszechnym. Podkreślił, że - z powodu pandemii - wykluczone są wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach, zaś formą uzupełniającą będą wywiady telefoniczne. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/ Shutterstock

1200_kobieta_laptop_PAP.png
Narodowy Spis Powszechny. Sprawdź, co zrobić, aby się zapisać i jak nie dać się oszustom

W Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Przeprowadza się go raz na 10 lat - ostatni odbył się w 2011 roku. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, która czeka na podpis prezydenta, spis - z uwagi na epidemię COVID-19 - potrwa do końca września. 

Nie będzie wizyt rachmistrzów

Podstawową formą prowadzenia spisu powszechnego jest wypełnienie formularz online. - To zajmuje przeciętnie jakieś cztery, pięć minut. Kilkanaście pytań, bardzo prosta forma uczestnictwa, zachęcam - mówił prezes GUS w audycji "W samo południe". - Wykluczamy możliwość wizyt bezpośrednich rachmistrzów. Jako formę uzupełniającą będziemy od 4 maja  wykorzystać wywiady telefoniczne - zaznaczył i dodał, że można też samemu zadzwonić na numer infolinii i dać się spisać.  

Czytaj także:

Rozmówca Polskiego Radia dodał także, że rachmistrzowie, którzy będą ewentualnie telefonować do Polaków, muszą się przedstawić z imienia, i nazwiska, a także podać numer legitymacji. - Jeżeli jest wątpliwość, można - w tym samym momencie - zweryfikować tożsamość rachmistrza na naszej stronie internetowej (ta usługa dopiero ruszy), albo poprosić o przełączenie na infolinię i albo tam zweryfikować rachmistrza, albo poprosić o połączenie z rachmistrzem. Można odwrócić tę rozmowę i zadzwonić na pewny numer infolinii - dodał Dominik Rozkrut.


Posłuchaj
06:26 prezesGUS-ogorek-PR1_SC1 2021_04_01-12-32-36.mp3 Prezes GUS o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 ("W samo południe"/ Jedynka)

Więcej o spisie powszechnym - w nagraniu. Zachęcamy do jego wysłuchania. 

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadziłaMagdalena Ogórek

Gość: Dominik Rozkrut (prezes GUS)

Data emisji: 1.04.2021

Godzina emisji: 12.25

mbl

Czytaj także

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Szwed: wszystko zależy od sytuacji epidemicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 13:20
- Obecny okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrwa do 11 kwietnia. Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie poprawi, to będziemy te działania wydłużać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń