Sprawa Nowaka. Andzel: żadna elita nie może być chroniona przez sądy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 12:59
- Niektórzy sędziowie chyba zapomnieli, komu służą. Sądy mają służyć Polakom i Polsce - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS oraz przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych i członek Rady Doradców Politycznych premiera Waldemar Andzel.
Waldemar Andzel
Waldemar AndzelFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie nie przedłużył byłemu ministrowi transportu, podejrzanemu o korupcję, aresztu o kolejne trzy miesiące; Nowak przebywał w areszcie od 9 miesięcy. Sąd zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze - dozór policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenie majątkowe w wysokości 1 mln zł. Prokuratura zapowiedziała złożenie zażalenia w tej sprawie. Jeszcze tego samego dnia po południu Sławomir Nowak opuścił areszt śledczy Warszawa-Białołęka.

mid-21412276 (1).jpg
Ukraiński biznesmen podejrzany o wręczenie łapówki. Według NABU przyjąć ją miał Sławomir Nowak

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu i liczy na jej zmianę. Zapowiedział jednocześnie, że jeśli decyzja o stosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych wobec Nowaka uprawomocni się w sądzie odwoławczym, to ujawni materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie.

Potrzebna reforma

- Bardzo źle się dzieje w polskich sądach, że pozawalają na takie decyzje. To pokazuje całemu społeczeństwu, że nadal potrzebna jest bardzo daleko idąca reforma systemu sądownictwa - powiedział Waldemar Andzel. - Niektórzy sędziowie chyba zapomnieli, komu służą - dodał. W dalszej części rozmowy dodał, że "sądy mają służyć Polakom i Polsce".

Posłuchaj
08:19 _PR1_AAC 2021_04_14-12-26-25 for_media.mp3 Waldemar Andzel o konieczności przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości ("W samo południe"/Jedynka)

Polityk pytany o reformę sądów powiedział, że "zostanie ona dopracowana". Nawiązał przy tym do oporu panującego w części środowiska, czego przykładem ma być działalność stowarzyszenia Iustitia. Dodał, że sędzia, która wydała decyzję o zwolnieniu Sławomira Nowaka z aresztu, jest powiązana z tą organizacją.

Andzel podkreślił, że" żadna elita nie może być chroniona przez sądy".

pap ziobro 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: rodzi się pytanie o związek pomiędzy wypowiedziami Tuska a decyzją sądu ws. Nowaka

Czytaj także:

Gość audycji w dalszej części rozmowy pytany był również o próbę zatrzymanie kupna wydawnictwa Polska Press przez koncern paliwowy Orlen.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek

Gość: Waldemar Andzel (poseł PiS)

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 12.26

st

Czytaj także

"Nie wykluczałbym, że to są dawne powiązania między byłą partią władzy a sądami". Kukiz o sprawie Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 09:52
- Nie wykluczałbym sytuacji takiej, że to są jeszcze dawne, tzw. salonowe powiązania między byłą partią władzy a sądami - tak lider Kukiz'15 Paweł Kukiz odniósł się do sprawy zwolnienia z aresztu b. ministra Sławomira Nowaka. Zarzucił także nieskuteczność reform sądowniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sasin o sprawie Nowaka: porównania do opozycjonistów PRL muszą oburzać

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 10:15
- Porównania sytuacji Sławomira Nowaka do opozycjonistów z PRL muszą oburzać. Można powiedzieć tak: opozycjoniści z PRL-u ukrywali przed władzą bibułę, a Sławomir Nowak dolary, które pochodziły z procederu korupcyjnego - podkreślił w środę wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.
rozwiń zwiń