Wielka Brytania pożegnała księcia Filipa. Ceremonia ograniczona z powodu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 16:00
Trumna z ciałem księcia Filipa została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy św. Jerzego, w której odbywało się nabożeństwo żałobne. Pozostanie tam do śmierci jego żony, królowej Elżbiety II, po czym zostanie przeniesiona do kaplicy króla Jerzego VI, w której również obecna monarchini zostanie pochowana.
Uroczystości pogrzebowe księcia Filipa
Uroczystości pogrzebowe księcia FilipaFoto: EPA/Dave Jenkins/HANDOUT MANDATORY CREDIT: MOD/CROWN COPYRIGHT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Ceremonia pogrzebowa została skrócona i wzięło w niej udział tylko 30 osób, zgodnie z zasadami pandemicznymi panującymi w Anglii. O godz. 16 w całym kraju miała miejsce minuta ciszy, po czym rozpoczęło się nabożeństwo żałobne w kaplicy św. Jerzego.

Fragment Ewangelii według św. Jana

Pierwsze czytanie w czasie nabożeństwa żałobnego ku czci brytyjskiego księcia Filipa nawiązywało do jego służby w marynarce, drugim czytaniem był fragment Ewangelii według św. Jana mówiący o zmartwychwstaniu. Trumna była przykryta osobistą książęcą flagą, na niej znalazły się marynarska czapka księcia i jego szabla.

Czytaj także:

- Ci, którzy pływają po morzu, opowiadają o jego niebezpieczeństwach, i dziwimy się temu, co słyszą nasze uszy. A tam, tak nadzwyczajne i dziwne dzieła, rozmaitość wszystkich zwierząt i świat potworów morskich! - głosi fragment Mądrości Syracha, odczytany przez dziekana Windsoru.

PAP książę Filip 1200.jpg
Odejście księcia Filipa a przyszłość Wielkiej Brytanii

- Marta rzekła do Jezusa: "Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga". Rzekł do niej Jezus: "Brat twój zmartwychwstanie". Rzekła Marta do Niego: "Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym". Rzekł do niej Jezus: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?" Odpowiedziała Mu: "Tak, Panie! Ja mocno wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat" - głosi fragment Ewangelii, odczytany przez arcybiskupa Canterbury.W czasie nabożeństwa zgodnie z życzeniem księcia zrezygnowano z kazania.

Wiara, lojalność, odwaga

Koncelebrujący nabożeństwo żałobne ku czci księcia Filipa, arcybiskup Canterbury Justin Welby i dziekan Windsoru David Conner, wspominając zmarłego, mówili o jego wierze, lojalności, odwadze i służbie.

brytyjczycy filip 1200 pap.jpg
Kolejki przed Pałacem Buckingham. Brytyjczycy oddają hołd księciu Filipowi

- Wspominamy dziś przed Tobą Filipa, księcia Edynburga, składając Ci dzięki - za jego zdecydowaną wiarę i lojalność, za jego wysokie poczucie obowiązku i uczciwość, za jego życie w służbie Narodu i Wspólnoty Narodów oraz za odwagę i inspirację jego przywództwa. Jemu, wraz ze wszystkimi wiernymi zmarłymi, udziel pokoju; niechaj im świeci światłość wiekuista; a w Twojej miłującej mądrości i wszechmocy spraw w nich dobry cel Twojej doskonałej woli; przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego - powiedział arcybiskup Canterbury Welby.


Posłuchaj
00:54 zakoncz.mp3 Zakończył się pogrzeb księcia Filipa. Korespondencja Adam Dąbrowskiego (IAR)

 

- O Boże duchów wszelkiego ciała, wysławiamy Twoje święte imię za Twojego sługę Filipa, księcia Edynburga, który pozostawił nam wspaniały wzór dzielnego i prawdziwego rycerstwa; udziel mu pewności Twojej starożytnej obietnicy, że zawsze będziesz z tymi, którzy schodzą na morze w okrętach i zajmują się swoimi sprawami na wielkich wodach - powiedział dziekan Windsoru Conner.


filip 1200 pap.jpg
"Zapewniał temu narodowi uspokajającą obecność". Brytyjscy posłowie oddali hołd księciu Filipowi

Królowa oddzielnie

Uroczystość poprzedziło przejście konduktu. W procesji za trumną w drodze do kaplicy szła czwórka dzieci księcia - Karol, Anna, Andrzej i Edward, trójka wnuków - William, Harry i Peter Philips, zięć Timothy Lawrence, kuzyn David Armstrong-Jones, a także członkowie personelu księcia, którzy z racji ograniczeń nie będą uczestniczyć w nabożeństwie.


Czytaj także:

Oddzielnie, królewskim Bentleyem, do kaplicy dotarła Elżbieta II, która weszła do kaplicy innym wejściem. Ze względów bezpieczeństwa monarchini siedziała w ławce samotnie.Wzdłuż trasy przejazdu trumny ustawiony był szpaler żołnierzy z różnych rodzajów sił zbrojnych.

itom,fc

Czytaj także

Wojny, powstania i zakazana miłość. Historia polskich przodków księcia Filipa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 05:55
W dniu pogrzebu zmarłego 9 kwietnia 2021 roku księcia Filipa przypominamy burzliwe dzieje jego przodków, którzy w XIX wieku mieszkali, walczyli i zakochiwali się nad Wisłą, a raz udało im się wyprowadzić z równowagi samego cara Wszechrusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książę Filip na nieznanych wcześniej zdjęciach. Opublikowała je rodzina królewska

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:00
Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej zamieścili w mediach społecznościowych serię niepublikowanych wcześniej zdjęć. przedstawiających zmarłego w piątek księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, w różnych sytuacjach rodzinnych.
rozwiń zwiń