Twoja krew - moje życie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2010 08:15
W ubiegłym roku w Polsce krew oddało blisko 700 tysięcy osób. Jednak to wciąż za mało. Większość z nas uważa, że krew można wyprodukować. Nie można.
Audio

Chociaż coraz więcej Polaków regularnie oddaje krew, to nadal ciągle jej brakuje. Jej zapasy szybko się wyczerpują. Krew ratujaca życie potrzebna jest  średnio co 15 sekund.

Społeczna świadomość  tego, że krew ratuje życie wzrasta, ale nie koniecznie przekłada się na działania. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Opinii i Rynku "Pentor" wynika, że ponad 60 procent Polaków nigdy nie oddawało krwi.

- Jest taka grupa, rzędu 20 procent, która panicznie się tego boi, jest uprzedzona, ma mnóstwo uprzedzeń, że się uzależni, że zemdleje - mówił o statystykach Jacek Dochnalik z Instytutu.

Badania wskazują także, że wśród Polaków jest liczna grupa ludzi, którzy mogliby oddać krew, ale z różnych tego nie robą.

Właśnie do tych osób skierowana jest kampania Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Centrum Krwi - "Twoja krew- moje życie", która ma zachęcić do oddawania krwi.

- Krwi nie można sztucznie odtworzyć. Krew to jest dar, wyjątkowy dar. Taki, który ratuje życie - tłumaczy minister zdrowia Ewa Kopacz.

Tym darem najczęściej dzielimy się jednorazowo. Jak tłumaczy Mateusz Kuczabski z Narodowego Centrum Krwi krew oddajemy wtedy, gdy mamy do czynienia z jakimś dramatycznym wydarzeniem. Akcja " Twoja krew- moje życie" ma na celu wyrobić w Polakach nawyk oddawania krwi.

- Chodzi o to, żeby przyzwyczajać ludzi do tego, że jest to coś naturalnego, normalnego  - mówił w rozmowie z reporterką Polskiego Radia Alicją Duszą - Kuczabski.

Krew mogą oddawać wszystkie dorosłe i zdrowe osoby, które nie ukończyły 65 lat. Najbardziej poszukiwane są grupy krwi z czynnikiem RH-.


(mb)

 

Aby wysłuchać materiału dźwiękowego na temat kampabii promującej oddawanie krwi wystarczy kliknąć "Kampania Twoja krew - moje życie" w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Jak rozpoznać grupę krwi?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2009 09:45
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaklinacz krwi - szczęśliwy lekarz

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 12:00
Religia zaczyna się od wiary, a nauka od zwątpienia - mówi profesor Wiesław Jędrzejczak, wybitny polski transplantolog w audycji "Spotkanie z mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podaruj życie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 08:50
Pobieranie szpiku nie boli i jest zupełnie bezpieczne dla dawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad połowa Polaków nie oddaje krwi

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 13:17
Minister zdrowia Ewa Kopacz apeluje o honorowe oddawanie krwi potrzebnej do leczenia chorych. Rusza kampania "Twoja krew - moje życie".
rozwiń zwiń