Dr Dawid Piekarz: w pandemii mamy gospodarkę dwóch prędkości

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:12
- To, co było z reguły było słabością naszej gospodarki, teraz jest siłą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, komentując sytuację polskich przedsiębiorców w pandemii. 
Dr Dawid Piekarz
Dr Dawid PiekarzFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W kwietniu w Polsce wskaźniki koniunktury w większości obszarów były na lepszym poziomie niż w marcu - poinformował GUS. Czy to oznacza, że polska gospodarka, po pandemicznym tąpnięciu, wychodzi na prostą?

Paweł Borys 1200.jpg
Paweł Borys: środki z Tarczy Finansowej PFR zapewniły firmom płynność finansową, uchroniły miejsca pracy

- W pandemii mamy paradoksalnie gospodarkę polską dwóch prędkości - powiedział dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

- Wskaźniki bezrobocia, wskaźniki wzrostu gospodarczego utrzymują się na bardzo dobrym poziomie i tu faktycznie jesteśmy lepsi niż średnia europejska - zauważył ekspert.


Posłuchaj
05:40 [ PR1]PR1 (mp3) 23 kwiecień 2021 12_25_38.mp3 Kondycja polskich przedsiębiorstw w pandemii (Jedynka/W samo południe)

 

Jak dodał, "to, co było z reguły słabością naszej gospodarki, teraz jest siłą" i wskazał, że "nasza gospodarka jest w bardzo dużym stopniu gospodarką »podwykonawczą«". Wyjaśnił, że nasze firmy, pracując w dużej mierze na rzecz zagranicznych, europejskich przedsiębiorstw, trafiły ekonomicznie na dobrą koniunkturę podgrzewaną przez rządy tamtych państw.

Wicepremier Jarosław Gowin.
Jarosław Gowin o odmrażaniu gospodarki: powinno się zacząć zaraz po długim majowym weekendzie

Dawid Piekarz ocenił, że problemem i "drugą prędkością: jest mniejszy przemysł, usługi, handel, gastronomia - to, co jest pozamykane. - Tutaj będziemy się żegnać z pandemią w momencie, w którym będziemy mieli jasną wyraźną perspektywę poluzowania - ocenił. 

- Tutaj zaczynamy się już ścigać z czasem - przyznał. Wskazał jednocześnie, że m.in. dzięki akcji szczepień można mieć nadzieję na wygasanie pandemii. -  I ten drugi silnik polskiej gospodarki zacznie pracować - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość audycji: Dawid Piekarz (wiceprezes Instytutu Staszica, ekspert ds. strategii ekonomicznych)

Godzina emisji: 12.25

fc

Czytaj także

Program wsparcia dla firm. Premier: przeznaczamy kolejne 4,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 11:31
- W marcu rząd przeznaczy kolejne 4,5 mld zł na wsparcie dla firm, dodatkowo umorzy zwrot pomocy z zeszłego roku dla około 50 rodzajów działalności - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Polski Ład już 8 maja? Szef komitetu wykonawczego PiS wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 07:59
- Nie wykluczam, że program będzie zaprezentowany w najbliższym czasie, ale wszystko zależy od sytuacji pandemicznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, nawiązując do daty przedstawienia Nowego Ładu.
rozwiń zwiń