Beata Płomecka: pozwanie AstraZeneki przez KE jest bardzo prawdopodobne

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 12:44
- W pierwszym kwartale AstraZeneca miała dostarczyć ok. 100 mln dawek szczepionek na COVID-19, dostarczyła zaledwie jedną trzecią tego. Spóźnione, niepełne dostawy są też przewidywane w obecnym kwartale. Dlatego irytacja Unii Europejskiej jest duża - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Audio
  • Spór UE-AstraZeneca. Beata Płomecka: irytacja Unii jest duża (Jedynka/W samo południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dimitris Barletis

Rozpatrywane są wszystkie rozwiązania - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej pytany o możliwy pozew sądowy przeciwko firmie AstraZeneca za nieterminowe dostawy do Unii szczepionek przeciwko COVID-19. Portal Politico, a także agencja Reutera poinformowały, że Komisja przygotowuje się do wszczęcia postępowania sądowego.

Posłuchaj
06:12 AstraZeneca - UE.mp3 Spór UE-AstraZeneca. Beata Płomecka: irytacja Unii jest duża (Jedynka/W samo południe)

 

Będzie pozew?

Beata Płomecka mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że taki pozew "jest bardzo prawdopodobny". - Komisja Europejska już kilkanaście dni temu informowała, że uruchomiła procedury wobec firmy AstaZeneca dotyczącą polubownego rozwiązania sporu. Wtedy już wiadomo było, że jeśli porozumienia nie będzie, to możliwy jest pozew Komisji do sądu - podkreśliła.

Jak dodała dziennikarka Polskiego Radia, niedawno pojawiły się informacje, że taki pozew jest przygotowywany, choć decyzji jeszcze nie ma.

paszport szczepionkowy COVID-19 shutter 1200  ronstik.jpg
Kraje UE uzgodniły specyfikacje techniczne paszportów szczepień

Czytaj także:

"Irytacja UE jest duża"

- W pierwszym kwartale AstraZeneca miała dostarczyć ok. 100 mln dawek szczepionek na COVID-19, dostarczyła zaledwie jedną trzecią tego. Spóźnione, niepełne dostawy są też przewidywane w obecnym kwartale. Dlatego irytacja Unii Europejskiej jest duża - mówiła Beata Płomecka.

Ta irytacja, jak tłumaczyła brukselska korespondentka Polskiego Radia, jest "tym większa, że AstraZeneca początkowo mówiła, że problemy z produkcją są w fabrykach na terenie Unii, ale nie przeszkadzało jej to terminowo dostarczać wszystkich szczepionek zgodnie z umowami do Wielkiej Brytanii".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Paweł Lekki

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 24.04.2021

Godz. emisji: 12.20

ms, IAR

Czytaj także

25 maja szczyt UE w Brukseli. Datę potwierdził rzecznik szefa Rady Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 17:30
Rzecznik szefa Rady Europejskiej poinformował, że 25 maja odbędzie się szczyt w Brukseli z udziałem unijnych przywódców. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Planowane tematy to klimat oraz relacje z Rosją.
rozwiń zwiń