Spis Powszechny okazją dla oszustów. Sprawdź, komu podajesz swoje dane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 14:48
Trwa Narodowy Spis Powszechny. Przy tej okazji pojawiają się jednak pytania o bezpieczeństwo naszych danych. Tym bardziej, że oszuści nie śpią, policja zaś przestrzega przed osobami próbującymi wyłudzić wrażliwe informacje. - Musimy zwrócić uwagę na to, kto się z nami kontaktuje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Damian Wróblewski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/selinofoto

Czytaj też:
seniorzy 1200.jpg
Anonimowe telefony z prośbą o podanie danych osobowych. GIS ostrzega przed nowym sposobem wyłudzeń

Do jednej z prób oszustwa doszło w Lesznie. W ubiegłym tygodniu mężczyzna podający się za rachmistrza spisowego próbował oszukać pewne mieszkanki, ale te na szczęście wykazały się czujnością i o sprawie poinformowały Gminne Biuro Spisowe. Maciej Dziamski, sekretarz Miasta Leszna i Kierownik Gminnego Biura Spisowego podkreśla, że "ani na terenie Leszna, ani nigdzie na terenie Polski, nie pracują jeszcze rachmistrzowie spisowi".

Posłuchaj
02:29 _PR1_AAC 2021_04_27-12-42-43.mp3 Spis powszechny staje się okazją dla oszustów (W samo południe/Jedynka)

Przede wszystkim czujność

Problem stanowią nie tylko oszuści chodzący po domach, ale również ci, którzy kontaktują się z nami telefonicznie. Nie widzimy wówczas ich twarzy, a słyszymy jedynie zapewnienia, że dana osoba dokonuje spisu. - Musimy zwrócić uwagę na to, kto się z nami kontaktuje. (...) Zapytajmy taką osobę o dane kontaktowe, o to, skąd dzwoni, z jakiego wydziału - podpowiada Damian Wróblewski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też:
senior 1200.jpg
Emerycie, nie daj się naciągać oszustom!

Do najbardziej wrażliwych, a zarazem najprostszych do wyłudzenia danych należą: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i PESEL. Wbrew pozorom tylko to wystarczy, by mocno nam zaszkodzić, ponieważ oszuści mogą wtedy bez trudu ukraść naszą tożsamość. - Potencjalni przestępcy, korzystając z technik socjotechnicznych, mogą te dane wykorzystać, żeby nas naciągnąć na szkody wynikające choćby z tego, że zaciągną na nas pożyczki - przestrzega gość audycji "W samo południe".

YouTube.com/Główny Urząd Statystyczny

Prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa trwają

Z deklaracji osób odpowiedzialnych za Narodowy Spis Powszechny wynika, że systemy bezpieczeństwa są wciąż doskonalone. - Urząd Statystyczny prowadzi dziesiątki bądź setki badań statystycznych, które mają sporo większy zakres niż spis powszechny i wszystkie metody zabezpieczeń są na bieżąco wykorzystywane i rozwijane - zapewnia Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Udział w badaniu można wziąć również elektronicznie. Wcześniej należy zalogować się przez ePUAP lub dokonać uwierzytelnienia poprzez podanie numeru PESEL i nazwiska rodowego matki. - Te metody testowaliśmy w spisach próbnych nawet dziesięć lat temu, kiedy była opcjonalna możliwość spisania się przez internet - tłumaczy Dominik Rozkrut, dodając, że oba sposoby są w pełni bezpieczne.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadząca: Marzena Wyczółkowska

Materiał: Krzysztof Kuczyński

Data emisji: 27.04.2021

Godzina emisji: 12:42

Jedynka/IAR/PAP/mg

Czytaj także

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Uwaga na fałszywe SMS-y i maile

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 12:05
Poczta Polska ostrzega klientów przed cyberprzestępcami i zaleca ostrożność w internecie. Jak informuje spółka, chodzi m.in. o fałszywe SMS-y o zatrzymaniu przesyłki do dezynfekcji i maile, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe metody wyłudzania pieniędzy. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 15:11
Choć w ostatnich latach dużo mówi się o metodach stosowanych przez oszustów w celu wyłudzenia naszych pieniędzy, to przestępcy wciąż czują się pewnie. Najczęściej ofiarami ich pomysłowości padają osoby starsze i samotne.
rozwiń zwiń