Poseł PSL o Krajowym Planie Odbudowy: my chcemy po prostu rzetelnie o tym porozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:21
- Tak naprawdę zaciągamy kredyt, który może być podobny do kredytów frankowych, bo warunki jego spłaty są niedookreślone - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: Polskie Radio

Krajowy Plan Odbudowy to dokument, na podstawie którego będą wydawane unijne środki z Funduszu Odbudowy. Dokument przygotowuje rząd, a następnie przedstawia do akceptacji Komisji Europejskiej. W ramach Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać około 58 miliardów euro.

żukowska 1200 free.jpg
"Odrzucenie Planu Marshalla XXI wieku byłoby zdradą Polski". Żukowska o Krajowym Planie Odbudowy

Gość Magdaleny Ogórek mówił o tym, według jakich procedur parlament powinien głosować nad Krajowym Planem Odbudowy.

- Trzeba postawić sprawę uczciwie i powiedzieć, że to są zobowiązania ponad konstytucyjne, więc trzeba je ratyfikować większością 2/3 głosów w Sejmie. - stwierdził Marek Sawicki. - Mając na myśli Krajowy Plan Odbudowy, mówimy o ratyfikacji rezerw własnych Unii Europejskiej i o kwocie 750 mld euro. To do roku 2059 będą spłacały nasze dzieci i wnuki - zaznaczył ludowiec.

"Nie ma potrzeby, żeby paktować na boku"

Pytany czy Polskie Stronnictwo Ludowe będzie rozmawiało na ten temat z premierem Marek Sawicki stwierdził: "Takie zaproszenie na debatę w Sejmie pan premier dostał od Koalicji Polskiej już ponad miesiąc temu. Nie ma potrzeby, żeby paktować na boku, coś za coś, my tobie to, ty nam tamto. To ma być otwarta debata w Sejmie".

Gość "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia mówił również o stosunku ludowców do rządowego projektu. - My nie jesteśmy ani hurra-optymistami, ani krytykami. My chcemy po prostu rzetelnie o tym porozmawiać i poinformować opinię publiczną, żeby nie była to formula zaciągnięcia obowiązków w sposób tajny, skryty, gdzieś w kuluarach sejmowych - tłumaczył.

Sawicki o spotkaniu premiera z Lewicą

Poseł PSL odniósł się także do ostatniego spotkania przedstawicieli Lewicy z szefem rządu. - Zanim pan premier wyśle ten projekt, powinien rozmawiać z całym parlamentem, a nie tylko z lewicą. - skomentował Sawicki - Lewica bierze współodpowiedzialność z panem premierem za ten projekt - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 


Posłuchaj
06:52 [ PR1]PR1 (mp3) 29 kwiecień 2021 12_28_49.mp3 Marek Sawicki o Krajowym Palnie Odbudowy (W samo południe/Jedynka)

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Marek Sawicki (poseł PSL)

Data emisji: 29.04.2021

Godzina emisji: 12.25

kp

Czytaj także

Premier: głosowanie za Planem Odbudowy, to głosowanie za Polską, tu nie ma filozofii

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 21:35
- Środki unijne z Funduszu Obudowy wzmocnią suwerenność Polski - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Suwerenność Polski jest tym mocniejsza, im Polska jest silniejsza, ma silniejsze instytucje i liczy się na poziomie UE i właśnie dzięki tym środkom tak będzie - zapewnił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W piątek rząd przyjmie dokument". Waldemar Buda o Krajowym Planie Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 08:15
Chcemy Krajowy Plan Odbudowy przedstawić Komisji Europejskiej do 30 kwietnia. Jutro Rada Ministrów ma dokument przyjąć, tak że jesteśmy w terminie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w związku z tworzonym przez rząd Krajowym Planem Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To pieniądze dla 38 mln Polaków". Adrian Zandberg o porozumieniu ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:15
– Rozmawiamy o 250 miliardach złotych dla Polski. To nie są pieniądze ani dla PiS-u, ani dla PO, ani Lewicy. To są pieniądze dla 38 mln Polaków, które będą wydawane przez długie lata – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg, poseł Lewicy Razem. 
rozwiń zwiń