Rosyjska eskalacja przy granicy z Ukrainą. Płomecka: europosłowie domagają się adekwatnej ceny za inwazję

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 12:49
- Europosłowie chcą sformułowania precyzyjnej ceny za rosyjską eskalację wobec Ukrainy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock / Liukov
shutterstock rosja sankcje ue 1200.png
Sankcje na Rosję za działania destabilizujące. UE i NATO poparły decyzję USA

Nasze stosunki z Rosją cały czas się pogarszają - oświadczył w środę w Parlamencie Europejskim wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell. Europosłowie PiS i PO występujący podczas debaty domagali się zdecydowanych działań UE wobec Kremla.

Posłuchaj
05:53 _PR1_AAC 2021_05_01-12-20-16.mp3 Rosyjska eskalacja wobec Ukrainy. Beata Płomecka: europosłowie domagają się adekwatnej ceny za inwazję (W samo południe/Jedynka)

 

Beata Płomecka mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że "europosłowie chcą sformułowania precyzyjnej ceny za rosyjską eskalację wobec Ukrainy". - Uważają, że cena powinna być wysoka i należy stworzyć pakiet sankcji, który byłby adekwatny za inwazję. Polegałby m.in. na wstrzymaniu importu ropy i gazu, na wykluczeniu Rosji z systemu płatności bankowych SWIFT - czyli w żargonie dyplomatycznym jest to odpowiednikiem broni atomowej -  zamrożeniu na terenie UE wszystkich aktywów oligarchów, którzy są związani z władzami rosyjskimi i aktywów ich rodzin - mówiła.

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli przyznała, ze "padają też kolejne apele o zablokowanie budowy Nord Stream 2". - Jednak przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell zrzuca odpowiedzialność na unijne kraje i umywa ręce - dodała.

Więcej w audycji.

* * *

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Paweł Lekki

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 01.05.2021

Godz. emisji: 12.20

dn

Czytaj także

"Jest sygnał, że Unia powinna się tym zająć". Beata Płomecka o nałożeniu sankcji na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 13:30
- Z moich ustaleń wynika, że propozycje rozszerzenia sankcji za te agresywne i destabilizujące działania Rosji, poparło na razie siedem krajów, to jest Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Szwecja, Chorwacja i Rumunia. Nie było jednak na razie głębszej dyskusji na ten temat - komentowała korespondentka Beata Płomecka w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń