Poseł PiS: okazje historyczne warto wykorzystać do budowania dobrych relacji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 13:33
- Bardzo dobrze, gdy rocznice historyczne są wykorzystywane do formowania dobrych stosunków z sąsiadami  - ocenił Robert Gontarz (PiS) w Programie 1 Polskiego Radia, odnosząc się do międzynarodowych uroczystości w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja
Obchody rocznicy Konstytucji 3 majaFoto: PAP/Leszek Szymański

pałac prezydencki free pixabay 1200 .jpg
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody z udziałem pięciu prezydentów

Mija 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja przez Sejm Czteroletni. Robert Gontarz (PiS) w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że Konstytucja 3 maja dowód na to, że Polacy są w stanie formować nowoczesną myśl polityczną.

- Dobrze, gdy okazje historyczne są wykorzystywane do budowania dobrych relacji - podkreślił.


Posłuchaj
05:43 _PR1_AAC 2021_05_03-12-24-26.mp3 Robert Gontarz, poseł PiS o obchodach Konstytucji 3 maja (Jedynka/W samo południe)

 

Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja

Na Zamku Królewskim w Warszawie trwają uroczystości związane z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oprócz prezydenta Polski i władz państwowych uczestniczą w nich także prezydenci Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Egils Levits, Estonii - Kersti Kaljulaid oraz Ukrainy - Wołodymr Zełenski.

Politycy będą debatować o tym, jak nasze dziedzictwo wpływa na budowanie dzisiaj relacji w regionie i jak pomaga razem kształtować przyszłość Europy. Przyjmą również wspólną deklarację z okazji 230-lecia Konstytucji 3 maja.

Wcześniej parlamenty Polski i Litwy ogłosiły wspólną uchwałę w 230. rocznicę Konstytucji 3 maja.

Więcej w rozmowie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek 

Gość audycji Robert Gontarz, poseł PiS

Godzina emisji: 12.27

Jedynka/IAR/in./

Czytaj także

Konstytucja 3 maja - pierwsza w Europie, druga na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 05:55
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie weszła ona w życie". Prof. Andrzej Chwalba o historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 07:11
- Zmiany, które dokonały się w latach 1788–1790, były znakomite. Zreformowano funkcjonowanie aparatu państwa, opodatkowano szlachtę i duchowieństwo, odsunięto szlachecką gołotę od wpływów politycznych i przyznano prawa miastom królewskim oraz mieszczaństwu. Tę piękną pracę wykonali posłowie i senatorowie – mówi prof. Andrzej Chwalba, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń