Robert Opas z KGP o wypadkach drogowych: dane pokazują, że utrzymuje się tendencja spadkowa

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 13:05
- Są powody do delikatnego optymizmu. Dane wykazują na to, że tendencja spadkowa dotycząca wypadków trwa. Jest ich o 18 proc. mniej - powiedział komisarz Robert Opas z KGP, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia w związku z przypadającym 6 maja Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/DarSzach

familyfoto 663.jpg
Wyjątkowa lekcja o bezpieczeństwie na drodze. Wśród gości prezes Polskiego Radia

Komisarz Robert Opas mówił, że w 2021 roku dostrzegalny jest też 21-proc. spadek liczby ofiar. - To jest coś, co nas szczególnie cieszy, ale nadal jest ich dużo. W tym roku na polskich drogach zginęło już 718 osób, a ranne zostały 7043 osoby, czyli mniej o ponad 15 proc. - stwierdził. 


Posłuchaj
06:55 _PR1_AAC 2021_05_06-12-25-37_for_media.mp3 Robert Opas o wypadkach drogowych: są powody do delikatnego optymizmu (Jedynka/W samo południe)

Gość radiowej Jedynki dodał, że niestety dane dotyczące piratów drogowych nie są optymistyczne. - Dotyczy to kierowców, którzy przekraczają prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Odebraliśmy już w tym roku prawie 21 tys. uprawnień, co oznacza 14 proc. wzrost - podkreślił Opas.

Nietrzeźwi kierowcy

Kolejny kłopot, jak mówił, to nietrzeźwi kierowcy. - W ostatnią majówkę zatrzymaliśmy ponad 1300 osób. A 1 maja było aż 460 kierowców, którzy wsiedli za kierownice pod wpływem alkoholu - wyliczał.

Komisarz Robert Opas podkreślił ponadto, że Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest okazją do przypomnienia o bezpieczeństwie pieszych, rowerzystów i kierujących jednośladami, których jest coraz więcej na polskich drogach.

- Ale my tak naprawdę działamy na co dzień i niestety te dane, które szczególnie dotyczą nietrzeźwych czy przekraczających prędkość, dalej są bardzo wysokie - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek 

Gość audycji: Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Godzina emisji: 12.27

pkur

Czytaj także

"Bezpieczeństwo zależy od nas samych". Komisarz Robert Opas z KGP o sytuacji na drogach w czasie majówki

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 19:54
-  Bezpieczeństwo przede wszystkim zależy od nas samych. Bardzo często mniej zdarzeń jest przy pierwszych dniach opadów deszczu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24, kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiertelny wypadek w łódzkim. Odblokowana droga w kierunku Poznania

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 01:30
Zakończyły się utrudnienia na autostradzie A2 między węzłami Skierniewice i Łowicz, gdzie w nocy z soboty na niedzielę doszło do śmiertelnego wypadku - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
rozwiń zwiń