PO zapowiada koalicję z PSL i Polską 2050. Politolog: cała sprawa wygląda trochę dziwnie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 13:05
Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka zapowiedział, że będzie budował koalicję z Polską 2050 Szymona Hołowni i Polskim Stronnictwem Ludowym. - Mam skojarzenia z gromkim ogłoszeniem Koalicji 276 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Lider PO Borys Budka
Lider PO Borys BudkaFoto: Forum/MACIEJ GOCLON / FOTONEWS

sejm PAP 1200.jpg
PiS liderem, Polska 2050 przed PO. Sprawdź nowy sondaż

Gość Jerzego Jachowicza przypomniał, że zapowiadana kilka tygodni temu Koalicja 276, do której zapraszali opozycję Borys Budka i Rafał Trzaskowski, nie była wówczas konsultowana z innymi ugrupowaniami. - Dosyć szybko pojawiły się głosy, że jest to uzurpacja, że to nie było z tymi podmiotami uzgadniane - mówił Jacek Reginia-Zacharski.

Posłuchaj
07:23 _PR1_AAC 2021_05_07-12-24-04_for_media.mp3 Jacek Reginia-Zacharski o koalicji zapowiadanej przez PO: cała sprawa wygląda trochę dziwnie (Jedynka/W samo południe)

Mam takie wrażenie, kontynuował politolog, że "teraz jest podobnie". - Zdaje się, że już pojawiła się odpowiedź ze strony Polski 2050, która jest wyraźnie asertywna ws. tego pomysłu - zauważył ekspert.

Ważny element

Reginia-Zacharski dodał ponadto, że w zeszłym tygodniu PSL ogłosiło plan budowy w Polsce nowej chadecji, do której ma dołączyć były prezydent Polski Bronisław Komorowski. - Ten krok też nie spotkał się z wielkim entuzjazmem ze strony PO - mówił.

Zdaniem politologa Borys Budka ogłosił pewien projekt polityczny uwzględniający dwóch innych graczy, ale pominął jeden element - konsultacje z tymi graczami. - Nikt nie mówi o tym, żeby takie rozmowy na poziomie operacyjnym się toczyły - stwierdził, dodając, że "cała sprawa wygląda trochę dziwnie".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Jerzy Jachowicz

Gość audycji: Jacek Reginia-Zacharski (historyk)

Godzina emisji: 12.27

pkur

Czytaj także

Wiceprezes PSL: nie ma mowy o jednej liście opozycji

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 08:50
- W jednym worku nie pomieszczą się różne poglądy ludzi, którzy zupełnie inaczej patrzą na rozwój naszego kraju - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PSL Dariusz Klimczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS liderem, Polska 2050 przed PO. Sprawdź nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 16:27
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, czyli 9 maja, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z poparciem 34 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń