Antyrządowe demonstracje w Kolumbii. "Protesty przybierają coraz bardziej agresywny charakter"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 13:22
- Gdy zaczęli ginąć pierwsi uczestnicy demonstracji, na ulice wyszły setki tysięcy ludzi - powiedział w programie "W samo południe" na antenie Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Ricardo Maldonado Rozo

W Kolumbii od końca kwietnia tysiące ludzi protestuje przeciwko podwyżce podatku dochodowego dla osób fizycznych i firm, a także rozszerzeniu listy towarów objętych VAT. Ani odwołanie reformy podatkowej, ani dymisja ministra gospodarki Alberto Carasquilli nie zmniejszyły fali niezadowolenia. Władze brutalnie tłumią protesty. W wyniku zamieszek zginęło co najmniej 30 osób, niemal 100 uznano za zaginionych, 800 osób zostało rannych. 

kolumbia miasto mieszkanie shutterstock 1200.jpg
Ameryka Łacińska - pandemią dotknięta podwójnie. Przemoc się panoszy

O sytuacji w Kolumbii opowiadał na antenie radiowej Jedynki Michał Strzałkowski. - Gdy zaczęli ginąć pierwsi uczestnicy demonstracji, głównie studenci, na ulice wyszły setki tysięcy ludzi - relacjonował. - Nie tylko w Bogocie ale i w innych dużych miastach - dodał.

Największe protesty odbyły się dotychczas na ulicach głównych kolumbijskich miast, m.in. w Bogocie, Cali, Medellin oraz Barranquilli.


Posłuchaj
08:59 świat w południe.mp3 Michał Strzałkowski o protestach w Kolumbii (W samo południe/Jedynka)

- Protesty przybierają coraz bardziej agresywny charakter. Podpalane są policyjne posterunki, autobusy, demolowane są stacje benzynowe. Blokowane są ulice i drogi międzymiastowe. Strajkuje także dużo fabryk i prywatnych przedsiębiorstw - powiedział korespondent.

Manifestanci domagają się dymisji najwyższych władz w kraju.

W rozmowie podkreślił także, że o wstrzymanie przemocy do władz Kolumbii apelują m.in. Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

W audycji również Beata Płomecka o nieformalnym szczycie unijnym w Porto, a także relacja Macieja Jastrzębskiego o historycznej propagandzie rozpowszechnianej przez Kreml.

***

Audycja: W samo południe

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Michał Strzałkowski, Beata Płomecka, Maciej Jastrzębski

Data emisji: 8.05.2021

Godzina emisji: 12.18

kp

Czytaj także

Rozmowy amerykańsko-chińskie na Alasce. "Wydaje się, że resetu nie będzie"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 13:23
- Administracja USA już na początku spotkania przedstawiła sprawę twardo, wspominając o "zaniepokojeniu działaniami Chin". Przedstawiciele Pekinu z kolei oskarżyli Amerykanów o niegościnność i złamanie protokołu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. 
rozwiń zwiń