Beata Płomecka: Unia Europejska ma swoją broń w walce z Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 14:25
- Pamiętajmy, że UE ma swoją broń przeciw tej inwestycji. Jest nią znowelizowana ustawa gazowa - powiedziała w magazynie "Świat w południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum/HANNIBAL HANSCHKE

Budowa rurociągu rozpoczęła się za kadencji administracji poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku. W środę (19.05) administracja prezydenta Joe Bidena zadecydowała o zniesieniu sankcji wobec firmy Nord Stream 2 AG, prowadzącej budowę drugiej części tego rurociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Odstąpienie od sankcji tłumaczono "względami bezpieczeństwa narodowego".

joe biden idzie mid-epa09211697 1200.jpg
Demokraci i Republikanie krytykują Bidena po decyzji ws. Nord Stream 2

Na antenie radiowej Jedynki korespondentka Beata Płomecka opowiedziała o reakcjach, jakie decyzja USA wzbudziła wśród europosłów w Brukseli. - Dominują komentarze negatywne, zwłaszcza wśród polskich parlamentarzystów, którzy w tej sprawie działają na forum unijnym ponad podziałami i wzywają do zaprzestania budowy - powiedziała Płomecka.


Posłuchaj
09:10 _PR1_AAC 2021_05_22-12-18-33.mp3 B. Płomecka: UE ma swoją broń w walce z Nord Stream 2 ("Świat w południe"/Jedynka)

Korespondentka przywołała swoją rozmowę z europosłem i byłym ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, który stwierdził, że "działania USA są niespójne". - Ta decyzja jest wbrew interesom amerykańskim. Liczenie, że Niemcy pomogą Amerykanom w konflikcie z Chinami jest bardzo naiwne - skomentował polityk.

Czytaj także:

Pytana o ewentualne działania, które mogą podjąć unijne państwa, korespondentka przypomniała, że "UE ma własną broń w walce z Nord Stream 2". - Jest nią znowelizowana ustawa gazowa - zaznaczyła. Dodała też, że nad opracowaniem wspomnianej dyrektywy pracował europoseł Jerzy Buzek.

- Kraje członkowskie, sprzeciwiające się budowie Nord Strem 2, muszą patrzeć na ręce Komisji Europejskiej. Muszą pilnować, by ta skutecznie egzekwowała przestrzeganie ustawy gazowej - podkreśliła Płomecka.

W audycji także relacja Katarzyny Semaan o problemach prezydenta Brazylii w związku z wycinką Puszczy Amazońskiej oraz Michał Strzałkowski o napięciach na linii Hiszpania-Maroko.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Gość: Beata Płomecka

Godzina emisji: 12.20

Data emisji: 22.05.2021

kp

Czytaj także

Część europosłów chce zablokować Nord Stream 2. Pod apelem podpisali się Polacy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 21:15
Po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego nowiczokiem grupa ponad 50 europosłów zaapelowała do przywódców unijnych krajów i liderów europejskich instytucji o zablokowanie gazociągu Nord Stream 2. Inicjatorem oświadczenia jest niemiecki europoseł z grupy Zielonych Reinhard Butikofer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta decyzja cieszy i Niemców, i Rosjan". Marszałkowski o rezygnacji USA z części sankcji na NS2

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 16:24
- Ta decyzja o nałożeniu sankcji na kolejne podmioty, które Amerykanie zidentyfikowali jako łamiące przepisy, nie wpłynie znacząco na budowę tego projektu, ponieważ te firmy nie prowadzą z zasady działalności np. na terenie Stanów Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert, komentując decyzję USA o sankcjach dotyczących Nord Stream 2.
rozwiń zwiń