"Przekroczono czerwoną linię". Liberadzki o porwaniu samolotu Ryanair

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:55
- Padła deklaracja, że Komisja Europejska przygotuje pakiet dotyczący obostrzeń w stosunku do osób związanych z reżimem. Zastanawiamy się tylko, w jaki sposób, żeby jak najmniej zaszkodzić obywatelom Białorusi - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bogusław Liberadzki.
Bogusław Liberadzki w studiu radiowej Jedynki
Bogusław Liberadzki w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński
łukaSZENKA shutterstock 1200 .jpg
Konsekwencje wobec Białorusi. Tomasz Walczak: UE musi uderzyć w interesy Mińska

- Czekamy na bardzo jasne stanowisko i odpowiedź Ryanaira odnośnie do przebiegu całego zdarzenia, ponieważ mamy do czynienia ze swego rodzaju państwowo sterowanym terroryzmem - podkreślił Bogusław Liberadzki. 

Polityk przypomniał, że maszyna lecąca z Aten do Wilna została przechwycona przez władze państwowe w sposób "niedopuszczalny, jeżeli chodzi o międzynarodowe prawo lotnicze". - Jednocześnie dzień po tym samolot firmy Lufthansa został potraktowany bardzo nienależycie, co spowodowało duże opóźnienie samolotu i pasażerowie zostali poddani bardzo przykrym procedurom - dodał.

Jak mówił "przekroczono pewną czerwoną linię, która wydawała się zawsze niewyobrażalna do przekroczenia".

Posłuchaj
07:12 Liberadzk2.mp3 Europoseł Bogusław Liberadzki: Ramanowi Pratasiewiczowi trzeba pomóc (W samo południe/Jedynka)

Niepokojące informacje rodziców blogera

W opinii europosła białoruskiemu działaczowi "trzeba pomóc". - Trwają naciski, aby uwolnić jego oraz wielu innych więźniów politycznych i napiętnować sposób ich traktowania. Informacje, które mamy od rodziców Ramana Pratasiewicza, są ze wszech miar niepokojącymi - podkreślił polityk.

Europoseł odniósł się także do tortur, którym, jak wskazuje białoruska opozycja, poddawany jest Raman Pratasiewicz. Jego zdaniem jest to "rzecz, która absolutnie nie mieści się w żadnych kategoriach cywilizowanego świata".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek

Gość: Bogusław Liberadzki 

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 12.26

jb

Czytaj także

"Sankcje UE muszą być jednolite i zdecydowane". Andrzej Rafał Potocki o reakcji wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 22:36
Alaksandr Łukaszenka zdecydowanie powinien zostać objęty sankcjami. Zastanawiam się nad poważniejszymi jeszcze sankcjami, które można by było w stosunku do Białorusi zastosować, konkretnie jeśli chodzi o np. nasz kraj: czy by nie zablokować w ogóle ruchu ciężarówek białoruskich - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki, publicysta "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wspólna akcja Rosji i Łukaszenki". Dr Jerzy Targalski o porwaniu samolotu w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:15
- Ukaranie Łukaszenki jest oczywiście słuszne, ale to za mało. Główny cios powinien być wymierzony w Putina, tak by zrozumiał, że popieranie takich akcji nie  może być tolerowane - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, komentując zatrzymanie samolotu w Mińsku przez służby Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadszedł czas na działanie". Cichanouska apeluje o surowe sankcje wobec reżimu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:51
Swiatłana Cichanouska zaapelowała do Unii o nałożenie surowych sankcji wobec reżimu w Mińsku. Liderka białoruskiej opozycji wezwała Wspólnotę do działania występując na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego poprzez łącze wideo.
rozwiń zwiń