Socjolog o ostatnich sondażach: widać dwa utrzymujące się trendy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 13:03
- Wzrost poparcia dla PiS i utrzymujące się niskie poparcie dla Platformy Obywatelskiej – to stałe trendy, które dostrzegam w ostatnich badaniach opinii publicznej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia socjolog, prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: twitter.com/@KancelariaSejmu

Sejm_Rzeczypospolitej_Polskiej-_Warszawa.jpg
Zjednoczona Prawica z najwyższym poparciem, Polska 2050 zwiększa dystans do KO. Nowy sondaż

Prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL) omawiając ostatni sondaż poparcia dla partii politycznych przeprowadzony przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl skomentował utratę 3 punktów procentowych przez Konfederację. W jego ocenie trudno ocenić, czy to błąd statystyczny,czy faktyczna utrata poparcia. Oszacował poparcie dla Konfederacji na poziomie 7-10 procent.

Socjolog był także pytany przez Jerzego Jachowicza, jakie zasady kierują politycznymi działaniami lidera koalicyjnej partii Porozumienie, Jarosława Gowina. - To bardzo trudne pytanie. Jest politykiem skoncentrowanym na swojej karierze politycznej – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Jabłoński.

Posłuchaj
04:52 _PR1_AAC 2021_06_04-12-22-32.mp3 Socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński o obecnej sytuacji politycznej (Jedynka/W samo południe)

Najnowszy sondaż

Jak wynika z badania pracowni Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl, opublikowanego 3 czerwca, Zjednoczona Prawica uzyskuje 35 proc. poparcia, co oznacza wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednim badaniem. Polska 2050 otrzymała 27 proc., a to oznacza wzrost o 3 punkty proc. Koalicja Obywatelska cieszy się obecnie 15-proc. poparciem, co oznacza spadek o 2 punkty proc.

Nie zmieniło się poparcie dla Lewicy, na którą wskazało 9 proc. badanych. 3 punkty straciła Konfederacja, notująca wynik na poziomie 7 proc. wskazań. Bez zmian pozostaje poparcie dla Kukiz‘15 - 3 proc. Natomiast 1 punkt proc. zyskało Polskie Stronnictwo Ludowe, na które także wskazało 3 proc. badanych.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1057 osób w dniach od 28 do 31 maja 2021 roku.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaJerzy Jachowicz 

Gośćsocjolog prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)

Data emisji: 4.06.2021

Godzina emisji: 12.24

Jedynka/PAP/IAR/in./

Czytaj także

Dr Maciej Onasz: PiS jest jedną z sił zyskujących na kryzysie w PO

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 15:43
- Niewątpliwie zyskują na tym dwie siły. Po pierwsze - trochę odbija się ugrupowanie rządzące. To nie jest jeszcze jakieś bardzo wyraźne odbicie, ale coś tutaj na tym polu widzimy. A po drugie - umacnia się jako lider opozycji i druga siła polityczna w kraju ugrupowanie Szymona Hołowni - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Gościem PR24 był także Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej".
rozwiń zwiń