"Mamy do czynienia ze spójnością przekazu". Szefowa unijnego zespołu ds. dezinformacji o reżimie Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 13:45
- Wykorzystuje się postać Pratasiewicza, żeby zaatakować całą opozycję - na przykład informując, że to opozycja przekazała białoruskim służbom informacje o jego locie - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Martyna Bildziukiewicz, szefowa unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją z East Stratcom Task Force.
Białoruskie siły porządkowe podczas rozpędzania demonstracji w Mińsku
Białoruskie siły porządkowe podczas rozpędzania demonstracji w MińskuFoto: PAP/ITAR-TASS
1200_Cichanouska_Forum.jpg
Cichanouska: Polska i Litwa powinny być przykładem dla innych państw

Przymusowe zeznania więźniów politycznych na Białorusi są wykorzystywane jako płatne reklamy przez proreżimowe kanały mediów społecznościowych. Takie są wnioski najnowszej analizy unijnego zespołu do spraw walki z rosyjską dezinformacją. O sprawie opowiedziała na antenie radiowej Jedynki Martyna Bildziukiewicz, szefowa unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją.

Czytaj także:

- Mamy tutaj do czynienia ze spójnością przekazu - zarówno mediów Kremla, jak i kanałów, które pochodzą bezpośrednio z Białorusi. Wykorzystuje się postać Pratasiewicza, żeby zaatakować całą opozycję - na przykład informując, że to opozycja przekazała białoruskim służbom informacje o jego locie. Oczywiście kreuje się też Pratasiewicza jako "agenta Zachodu", którego porzucono, bo przestał być przydatny - mówiła.

Posłuchaj
05:30 Jedynka/W samo południe - 5.06.2021 Martyna Bildziukiewicz o działaniach reżimu na Białorusi (W samo południe/Jedynka)

 

pratasiewicz forum 1200 .jpg
Media: Ramana Pratasiewicza już w Grecji śledzili rosyjscy agenci

- Odrębny wątek dotyczy ataku na Pratasiewicza jako rzekomego "nazisty". To są oskarżenia zupełnie bez pokrycia, które sprawdzili rzeczowo dziennikarze z wielu krajów - zaznaczyła.

Co więcej, Bildziukiewicz wskazała, że internetowy kanał na YouTube "Białoruś - kraj do życia" ma nieco ponad 1300 stałych obserwujących, ale nagrania wykorzystujące m.in. wymuszone zeznania Ramana Pratasiewicza miały kilkaset tysięcy odsłon.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Paweł Lekki

Rozmawiała: Beata Płomecka

Gość: Martyna Bildziukiewicz (szefowa unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją)

Data emisji: 5.06.2021

Godzina emisji: 12.21

pb

Czytaj także

Białoruska telewizja pokazała wywiad z Pratasiewiczem. "Był zarejestrowany pod przymusem"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 21:57
Białoruska telewizja państwowa ONT pokazała rozmowę z dziennikarzem Ramanem Pratasiewiczem, dziennikarzem, aresztowanym w Mińsku po zmuszeniu do lądowania samolotu, który leciał z Aten do Wilna. Według obrońców praw człowieka, wywiad był zarejestrowany pod przymusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: nigdy nie zostawimy Polaków na Białorusi w potrzebie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 11:16
- Będziemy przyspieszać działania, aby represje, które dotykają Polaków na Białorusi ustały, a osoby aresztowane zostały zwolnione, na tym się w tym momencie koncentrujemy - podkreślił w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Nigdy nie zostawimy rodaków w potrzebie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: nie pozwolimy, by skłócano naród białoruski i naród polski

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 14:09
- Jako polskie władze, ja, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, będziemy czynili wszystko, by nie dało się Polaków i Białorusinów poróżnić - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Polkami mieszkającymi na Białorusi. - Jest to bardzo przykre, że obecne władze, które prześladują Związek Polaków na Białorusi próbują, poprzez swoje fałszywe oskarżenia doprowadzić do skłócenia mieszkających na Białorusi Polaków i Białorusinów - dodał.
rozwiń zwiń