Światowy Dzień Mórz i Oceanów - jak dbać o hydrosferę?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:41
Morza i oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi. Warto o tym pamiętać i dbać o stan wód na świecie, nie tylko od święta.
8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Mórz i Oceanów
8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Mórz i OceanówFoto: Joanna Borowska / Forum

Czytaj też:
shutterstock rekin 1200.jpg
Rekiny i płaszczki wymierają!

Morza i oceany zajmują 70 proc. powierzchni Ziemi. Z roku na rok, środowisko morskie boryka się jednak z coraz większymi problemami. Odpowiedzią na ten stan rzeczy ma być Światowy Dzień Mórz i Oceanów ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 2009.


Posłuchaj
02:38 PR1_AAC 2021_06_08-12-38-24.mp3 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Mórz i Oceanów (W samo południe/Jedynka)

 

Przełowienie - problem XXI wieku

Już nie tylko nadmierna ilość plastiku i zmiany klimatyczne, są najpoważniejszymi problemami z jakimi muszą mierzyć się światowe oceany. Zagrożeniem jest również przełowienie, czyli łowienie zbyt wielu ryb z danego łowiska, by mogło się ono odnowić. Problem dotyczy już ponad jednej trzeciej stad, a wiąże się z wciąż rosnącym spożyciem ryb - w ciągu ostatnich trzydziestu lat, wzrosło ono o 120 proc.

Organizacje pozarządowe alarmują, że jeśli w porę nie zaczniemy zachowywać się odpowiedzialniej, ryb po prostu nie będzie. - Zabraknie nie tylko w morzach i oceanach, ale nie będzie ich także na naszych talerzach. Wiele milionów osób straci podstawowe źródło pożywienia, bo dla ponad połowy populacji na świecie, ryby i owoce morza stanowią główny pokarm - przestrzega dr Marta Potocka, biolog morza.

YouTube/Institute of Oceanology PAN

Czytaj też:
EN Jacques Piccard.jpg
Wielka głębia – podbój dna Rowu Mariańskiego

Ratujmy co się da

Ucierpią jednak nie tylko konsumenci, ale również osoby dla których łowienie ryb jest źródłem utrzymania. - Ponad dwieście milionów ludzi związanych z rybołówstwem i z całą działalnością na morzach i oceanach straci pracę - dodaje gość audycji "W samo południe". Kluczowe dla odbudowywania się stad ryb, a co za tym idzie dla równowagi ekosystemu, jest zrównoważone zarządzanie wszystkimi rybołówstwami.

By było to możliwe, konieczna jest współpraca rybaków z naukowcami. - Nie możemy nastawiać się na jeden gatunek, na przykład dorsza w Bałtyku. Wówczas bowiem maksymalnie eksploatujemy populację, nie zwracając uwagi na pozostałe okoliczności: na jego innych konsumentów, zwierzęta czy ryby zjadające dorsza, na jego pasożyty - tłumaczy prof. Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN.

YouTube/WWF Polska

Obchody szansą na edukację

Obchodom Światowego Dnia Mórz i Oceanów towarzyszyć będzie szereg akcji i inicjatyw, mających nie tylko wzbogacać naszą wiedzę, ale również zwiększających świadomość ekologiczną. Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk organizuje otwarte dni nauki "Ocean zmian" czy realizowana w warszawskim ZOO, gra terenowa.

Fb/Instytut Oceanologii PAN

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 8.06.2021

Godzina emisji: 12:38

mg

Czytaj także

Uczelnie morskie - jak się dostać i czego się spodziewać?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 17:00
Budowa jachtów, nawigacja, logistyka, czy bezpieczeństwo morskie. To tylko niektóre z kierunków, jakie oferują w Polsce uczelnie morskie. W naszym kraju można studiować je na Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Uniwersytecie Morskim w Gdyni, czy Politechnice Gdańskiej. Sprawdzamy, jak wygląda nauka na tych uczelniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekin wielorybi, żarłacz ludojad - dlaczego nie każdy potrzebuje zębów?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:08
- Nie wszystkie rekiny potrzebują zębów, by polować. Choć wszystkie je mają, w przypadku trzech gatunków narząd ten jest bardzo zredukowany - tłumaczyła Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego.
rozwiń zwiń