Spotkanie prezydentów Polski i USA. Waszczykowski: chodziło o podkreślenie relacji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 13:02
- Między Polską i USA są rozległe interesy, dotyczące uzbrojenia - kupujemy broń za ciężkie miliardy - oraz gospodarcze - mamy porozumienia gazowe, być może za chwilę porozumienia w sprawie energii nuklearnej - przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia były szef polskiego MSZ, a obecnie eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski. - Chodziło o symboliczne podkreślenie utrzymania tych relacji - wskazał, pytany o spotkanie prezydentów Polski i USA. 
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

Prezydenci Polski i USA rozmawiali w poniedziałek przy okazji szczytu NATO w Brukseli. Służby prasowe prezydenta Joe Bidena poinformowały w wydanym właśnie komunikacie, że obaj politycy rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa. Amerykański przywódca miał, według komunikatu jego biura prasowego, potwierdzić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych zarówno we wzmocnienie obronności w ramach NATO, jak i w działania na terenie wschodniej flanki Sojuszu, w tym w Polsce. Joe Biden miał też poinformować Andrzeja Dudę o swoich planach na środowe spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Genewie.

pad 123 pap 1200 .jpg
"Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej leży mu na sercu". Prezydent po spotkaniu z Joe Bidenem

- Ten szczyt to miniszczyt NATO, który odbywa się zawsze po wyborach amerykańskich. Poprzedni taki szczyt odbył się w maju 2017 roku, po wygranej Donalda Trumpa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Witold Waszczykowski, były szef MSZ. Dodał, że szczyt przed czterema laty "też trwał kilka godzin". Spotkania takie służą temu, by prezydent USA po wyborze mógł "zaprezentować swoje opinie i zapoznać się z europejskimi sojusznikami". 

Czytaj także: 

Gość "W samo południe" przyznał, że w poniedziałek organizowane były też dłuższe spotkania - z przedstawicielami krajów bałtyckich i z prezydentem Turcji. - To punkty zapalne. Bałtowie to państwa małe, trudne do obrony i ze względu na ostatnie imperialistyczne podrygi Rosji trzeba było te państwa uspokoić i na pewno padły tam zapewnienia amerykańskie. Turcja z kolei od lat manewruje swoją polityką - podkreślił dyplomata. 

- Z Polską nie ma takich problemów. Między Polską i USA są rozległe interesy, dotyczące uzbrojenia - kupujemy broń za ciężkie miliardy, są interesy gospodarcze, mamy porozumienia gazowe, być może za chwilę porozumienia w sprawie energii nuklearnej. Chodziło o symboliczne podkreślenie utrzymania tych relacji - wskazał Witold Waszczykowski.

Posłuchaj
06:01 Waszczykowski-krotko-PR1_MPLS 2021_06_15-12-27-07.mp3 Witold Waszczykowski o spotkaniu prezydentów Andrzeja Dudy i Joe Bidena ("W samo południe"/ Jedynka)

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącyMagdalena Ogórek

GośćWitold Waszczykowski (eurodeputowany PiS, były szef MSZ)

Data emisji: 15.06.2021

Godzina emisji: 12.20

mbl

Czytaj także

"Joe Biden będzie reanimował relacje w Europie". Dr Gil o szczycie NATO

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 15:59
- Europa odrobiła pracę domową, biorąc pod uwagę doświadczenie administracji Donalda Trumpa i tego, jak UE była wówczas traktowana, jak Trump wypowiadał się o Sojuszu Północnoatlantyckim. Europejczycy widzą i z pewnością cieszą się, że Biden ląduje w Europie. Ma on bardzo napięty grafik - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, politolog z UMCS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Szejna ws. Baltic Pipe: Komisja Europejska stanęła po stronie Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:26
- Komisja Europejska zareagowała w ten sposób, że poszła w kierunku ochrony bezpieczeństwa energetycznego Europy, Polski i wspólnego rynku. Więc tutaj nie ma kontekstu politycznego, tylko jest kontekst merytoryczny - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Lewicy Andrzej Szejna.
rozwiń zwiń