Cyberataki na polityków. Ekspert: wciąż brak nam świadomości, że sprzęt może być furtką dla cyberprzestępcy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:11
- Technologia zawsze będzie - pod względem patologicznym - wyprzedzała nasz zdrowy rozsądek, bezpieczeństwo. Nieustannie musimy podążać za przestępcami - przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/chainarong06
dworczyk pap_20210517_0O2 1200.jpg
"Część z ujawnionych informacji została spreparowana". Michał Dworczyk ws. ataku hakerskiego

Jak poinformował w zeszłym tygodniu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, doszło do ataku hakerskiego na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony.


Posłuchaj
07:12 PR1_mp3 2021_06_16-12-29-26.mp3 Kanownik: cyberatak na posła pokazuje jak ważna jest higiena w sieci (W samo południe/jedynka)

 

Zdaniem Michała Kanownika, prezesa Związku Cyfrowa Polska "technologia zawsze będzie - pod względem patologicznym - wyprzedzała nasz zdrowy rozsądek, bezpieczeństwo". - Nieustannie musimy podążać za przestępcami. Przykład ataku na posła pokazuje jak ważna jest higiena w sieci. Telefony czy tablety posłów nie są dużo ważniejsze niż telefon każdego z nas, ponieważ poprzez te urządzenia hakerzy mogą dostać się na skrzynkę mailową do wielu osób z naszego kręgu. Ciąży nam brak świadomości, że sprzęt, nawet drukarka, może być furtką dla cyberprzestępcy - mówi.

Gość Polskiego Radia przyznał, że "posłowie - w momencie wyboru - powinni przejść odpowiednie szkolenie, co do elementarnych zasad bezpieczeństwa". - Mowa o zabezpieczaniu skrzynki pocztowej podwójną weryfikacją tożsamości, czego bardzo często wielu z nas nie robi, zmianie haseł co jakiś czas, nieużywanie nieznanych, publicznych sieci wi-fi. Ważne jest także to, jakiego sprzętu używamy, jakiej technologii komunikacyjnej. Zagrożenie nie czyha tylko z jednego państwa azjatyckiego, ale także z Rosji - powiedział.

Czytaj także:

- Wszelkie linki i wiadomości o zmianie hasła powinny nas zaniepokoić, również wiadomości, że ktoś próbował zmienić nasze hasło, lub dziwny sms i niespotykana wiadomość na social mediach - dodał prezes Związku Cyfrowa Polska.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącyMagdalena Ogórek

Gość: Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 12.29

dn

Czytaj także

Sejm zajmie się cyberatakami. Müller: mam nadzieję, że będzie to możliwe w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 08:05
- Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się w poniedziałek wieczorem do marszałek Elżbiety Witek o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym, by przedstawić skalę ataków cybernetycznych, które dotknęły Polskę - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził nadzieję, że odbędzie się ono w tym tygodniu.
rozwiń zwiń