Strategia Demograficzna 2040. Barbara Socha: zmiany na rynku pracy mają dotyczyć elastyczności i stabilności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:00
- Zmiany mają zagwarantować rodzicom dzieci do lat 4 prawo do pracy w formie elastycznej i pracy w zmniejszonym wymiarze godzin - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister, pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej Barbara Socha. Strategia zakłada też zwiększenie stabilności zatrudnienia.
Pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha
Pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara SochaFoto: PAP/Rafał Guz

demografia1200.jpg
Strategia demograficzna Polski 2040: ma wzmocnić i wesprzeć rodzinę oraz prawa pracownicze rodziców

Ochrona rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizacja programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie oraz utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym – to część rozwiązań zawartych w projekcie Strategii Demograficznej 2040, który w czwartek rząd przekazał do konsultacji społecznych.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej Barbara Socha zaprezentowali projekt Strategii Demograficznej 2040. Dokument ten zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Posłuchaj
06:02 _PR1_AAC 2021_06_17-12-28-24.mp3 Pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej Barbara Socha o strategii na rzecz dzietności (Jedynka/W samo południe)

Propozycje zmian w kodeksie pracy 

- Zmiany w kodeksie pracy to jeden z 10 obszarów, które dziś zaprezentowaliśmy, przedstawiają główne założenia projektu strategii demograficznej – powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

- Zmiany dotyczące rynku pracy mają mieć miejsce w dwóch obszarach – elastyczności i stabilności. Mają zagwarantować rodzicom dzieci do lat 4 prawo do pracy w formie elastycznej, elastyczności rozumianej w sposób bardzo szeroki i pracy w zmniejszonym wymiarze godzin – mówiła.

- Jeśli chodzi o stabilność i poczucie bezpieczeństwa, może się ona zwiększyć poprzez ograniczenia w zawieraniu umów na czas określony do dwóch – dzisiaj są to cztery umowy na trzy lata – dodała.

Wiceminister zaznaczyła, że jeśli chodzi o grupę kobiet 25-30 lat, jedna trzecia pracuje na czas określony. To oznacza brak stabilności, a także bariery, takie jak niemożność kupienia swojego mieszkania.

Do tego, jak zaznaczyła wiceminister, wprowadzony ma zostać obowiązek informacyjny ze strony pracodawców. Byliby oni zobowiązani do informowania pracowników o wszystkich uprawnieniach, związanych z rodzicielstwem. Jak zaznaczyła wiceminister, uprawień takich jest sporo, ale wiedza ta nie jest rozpowszechniona.

Rozwiązania osłonowe wiążą się także z rolą ojca. – Poczucie stabilności jest związane z dochodami, pracą zarówno ojca jak i matki […]. Proponujemy, żeby ojcowie przez 12 miesięcy byli chronieni przed zwolnieniem na takich samych warunkach jak matki. W przypadku małżeństwa ojcowie byliby objęci ochroną także w trakcie ciąży żony – zaznaczyła.

Wiceminister powiedziała, że będą miały miejsce rozmowy z pracodawcami i innymi grupami społecznymi, z samorządami. Podkreśliła, że przedstawiono na razie projekt strategii. – Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi, opinie, rekomendacje. To nie dokument zamknięty, a przede wszystkim kierunkowy – zaznaczyła. 

***

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek 

Gość audycji: Barbara Socha (wiceminister, pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej)

Data emisji: 17.06.2021

Godzina emisji: 12.31

Jedynka/IAR/PAP/in./

Czytaj także

Wsparcie dla rodzin w Polskim Ładzie. Marlena Maląg: to silna inwestycja w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 12:43
- Polski Ład wprowadza nowe instrumenty i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodzin, aby dać im stabilizację, to jest nasza silna inwestycja w przyszłość - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg, podczas rzeszowskiej debaty "Rodzina i dom w centrum życia". - Polski Ład jest dowodem na to, że jesteśmy szalenie konsekwentni w realizacji naszej polityki społecznej i polityki rodzinnej - przekonywała z kolei Elżbieta Rafalska, była szefowa resortu rodziny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strategia demograficzna" dla Polski. Rząd przedstawił szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 10:30
Utworzone zostanie modelowe centrum zajmujące się zdrowiem prokreacyjnym. Będzie ono zapewniać kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę - to główne założenia "Strategii demograficznej" dla Polski, którą przedstawił polski rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strategia Demograficzna Polski 2040: ma wzmocnić i wesprzeć rodzinę oraz prawa pracownicze rodziców

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 11:37
- Jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania projektu Strategii Demograficznej 2040.
rozwiń zwiń