"Nie udało się wyznaczyć drogi do porozumienia". Beata Płomecka o szczycie UE-USA

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 13:35
- Nie udało się rozwiązać na tym szczycie wszystkich sporów handlowych albo przynajmniej wyznaczyć drogi do zakończenia problemów - powiedziała brukselska korespondentka Beata Płomecka na antenie radiowej Jedynki.
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL

Szczyt Unia Europejska-USA w Brukseli. Obie strony wyraziły nadzieje na dobre relacje i współpracę. Jednym z głównych tematów spotkania były sprawy wspólnego handlu, w kontekście wojen handlowych prowadzonych ze Wspólnotą przez poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zdjęcie ilustracyjne
Co osiągnięto na szczycie Unia Europejska-USA w Brukseli

Zdaniem Beaty Płomeckiej, korespondentki Polskiego Radia w Brukseli, "Unia nie do końca jest zadowolona z ustaleń". - Nie udało się rozwiązać na tym szczycie wszystkich sporów handlowych albo przynajmniej wyznaczyć drogi do zakończenia problemów - zaznaczyła. 

"Jedno konkretne ustalenie"

- Jest jedno konkretne ustalenie. Ugoda w wieloletnim konflikcie o europejskie i amerykańskie cła dla Airbusa i Boeinga, dwóch rywalizujących ze sobą gigantów lotniczych. Po tym szczycie ogłoszono, że jest 5-letni rozejm. W tym czasie Unia Europejska i Stany Zjednoczone będą się starały wypracować porozumienie - wyjaśniła Beata Płomecka.

Jak podkreśliła korespondentki Polskiego Radia w Brukseli "nie udało się rozwiązać drugiej, ważnej dla Unii kwestii". - Nie ma nawet deklaracji Stanów Zjednoczonych, że zniosą cła na europejską stal i europejskie aluminium - wskazała.

unia europejska free 1200.jpg
Prof. Mieczysław Ryba: Unia chce być super państwem, widać to bardzo wyraźnie

Czytaj także:

- Rozmawiałam na ten temat z ekspertem z centrum reform europejskich w Londynie Ianem Bondem, który powiedział mi, że "rozczarowujące jest to, że amerykański prezydent nie był na tyle silny, nie czuł się politycznie silny w kraju, żeby móc znieść cła Donalda Trumpa, które ten nałożył na podstawie przekonania, że są one zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych" - powiedziała Beata Płomecka.

Więcej w audycji. 

Posłuchaj
04:42 BEATA PŁOMECKA.mp3 Beata Płomecka o szczycie UE-USA (W samo południe/Jedynka)

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Michał Strzałkowski 

Gość: Beata Płomecka

Data emisji: 19.06.2021

Godzina emisji: 12:19

nt

Czytaj także

"Nie dziwi, że głos USA nie jest poważnie traktowany". Ekspert o nowej amerykańskiej administracji

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:11
- To, co się wydarzyło w USA od listopada do stycznia, ewidentny kryzys administracji amerykańskiej, sprawiło, że wizerunek USA jako państwa, które mogłoby pokazywać jakimi ścieżkami kroczyć w świecie, został przez samych Amerykanów potężnie zszargany - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista z Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biden weźmie udział w szczycie UE-USA. Wśród tematów walka z pandemią i relacje z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 07:47
Po szczycie NATO Joe Biden weźmie udział w szczycie UE-USA (początek ok. południa). Z amerykańskim prezydentem spotkają się przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Rady Europejskiej Charles Michel. Współpraca gospodarcza, spory handlowe, walka z pandemią oraz relacje z Rosją i Chinami są wśród zaplanowanych tematów spotkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki dyplomatyczne na linii UE-USA. Grosse: Europa oczekiwała, że Biden będzie innym prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 21:37
- Europa oczekiwała od Joe Bidena, że będzie to wyraźnie inny prezydent, w porównaniu do Donalda Trumpa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista, UW. W audycji "Kontrapunkt" Mateusz Piotrowski, amerykanista z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych stwierdził, że Biden oczekuje konkretnej deklaracji od Europy ukierunkowanej na Chiny.
rozwiń zwiń