"Wzór wynosi się z domu". Dyrektor NCK o czytelnictwie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:25
- Gros Polaków po prostu nie czyta. Powiedziałbym, że część manifestuje to swoje nieczytelnictwo - stwierdził w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 
Rafał Wiśniewski
Rafał WiśniewskiFoto: Mateusz Włodarczyk/FORUM

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński przeznaczył ponad 1 mld złotych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Do tego odniósł się gość Magdaleny Ogórek na antenie radiowej "Jedynki".

Posłuchaj
07:27 PR1_mp3 2021_06_22-12-30-04.mp3 Rafał Wiśniewski o poziomie czytelnictwa w Polsce (Jedynka/W samo południe)

- Około pół miliarda złotych to są środki przeznaczone na rynek wydawniczy, to też wsparcie na zakup publikacji. Z zakupem wiążą się poszczególne działania, tzn. że autorzy mają prace i są wynagradzani, a także ci, co prowadzą firmy wydawnicze, też odczują działalność tego programu - powiedział  Rafał Wiśniewski.

książki.jpg
Ponad miliard złotych na wsparcie rozwoju czytelnictwa w Polsce

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury dodał, że program to jest także wsparcie infrastrukturalne.

- Biblioteka i czytelnia to nie tylko miejsce, gdzie znajdują się księgozbiory, ale również miejsce, gdzie można spędzić czas z rodziną - uzasadnił.

Ile czytamy?

Według badań dorosły Polak w ciągu roku czyta średnio jedną książkę. 

- Podstawową rzeczą w mieszkaniu jest książka. Ten wzór, który wychodzi z domu, jest pierwszym i podstawowym, który przekłada się na nasze czytelnictwo - stwierdził gość Magdaleny Ogórek, odnosząc się do niskiego poziomu czytelnictwa.

Czytaj także:

Rafał Wiśniewski zauważył, że czytać zaczynamy "nie w szkole, a w domu".

- Gros Polaków po prostu nie czyta. Powiedziałbym, że część manifestuje to swoje nieczytelnictwo. Naszym wspólnym wysiłkiem jest to, aby zachęcić tych, którzy nie czytają, do tego, aby zaczęli swoją przygodę z czytelnictwem - dodał dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Według badań, wśród dzieci, częściej po książki sięgają dziewczynki niż chłopcy.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek 

GośćRafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 12.30

bf

Czytaj także

Jak pandemia zmieniła biblioteki w małych miejscowościach

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:12
Biblioteki kojarzy się z miejscem pełnym ciszy i spokoju. Jest to także skarbnica wiedzy wypełniona po brzegi książkami różnego rodzaju. W mniejszych miejscowościach stanowią one także centrum kulturowego życia miasta. W jaki sposób są one zatem prowadzone oraz jak udało im się przetrwać okres pandemii? W Strefie Rodzica odpowiedzi udzieliły główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, Hanna Bolesta, dyr. Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach, Ewa Nowik oraz kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, Marta Waszczeniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autorka książki "To my wychowamy Kościół": kobiety Kościoła są bardzo różnorodne

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 12:58
- Okazuje się, że tak naprawdę my, kobiety Kościoła, jesteśmy bardzo różne, oczekujemy różnych rzeczy, mamy różne pragnienia dotyczące i naszej wiary, i naszej obecności w Kościele, i też różne pomysły. Starałam się pokazać różne punkty widzenia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Kędzierska-Zaporowska, autorka książki "To my wychowamy Kościół".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo mieszane wrażenia na granicy niechęci". Orbitowski o książce Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:20
- Moje wrażenia są bardzo mieszane i na granicy niechęci, przy całej sympatii do postaci autora - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzowali książkę "Pechowy literat i inne opowiadania, nowele, humoreski" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, wydawnictwo Iskry.
rozwiń zwiń