"Albo tam nie ma wiedzy, albo jest zła wola". Wiceszef MSZ o reakcji Izraela na nowelizację k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 13:49
- Rozmowa musi się opierać na wzajemnym szacunku, nieatakowaniu się i to jeszcze w sposób oderwany od rzeczywistości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, komentując reakcję Izraela na nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego.
Paweł Jabłoński
Paweł Jabłoński Foto: Polskie Radio

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. W tej sprawie polskim MSZ stawiła się kierująca izraelską ambasadą w Warszawie chargé d'affaires Tal Ben-Ari Yaalon.

facebook ryszard legutko 1200.jpg
Ryszard Legutko: oburzenie strony izraelskiej polskimi przepisami ma podłoże finansowe

Gotowość do trudnych rozmów

- Usłyszała nasze stanowisko i nie powiedziała nic nowego. Wskazała, że nie ma żadnych nowych instrukcji w tej sprawie - powiedział Paweł Jabłoński. 

Wskazał, że esencją polskiego przekazu podczas tego spotkania była gotowość do rozmów "także o sprawach bardzo trudnych, spornych, takich, które rzeczywiście wywołują różnego rodzaju napięcie".

Czytaj także:

- Ale ta rozmowa musi się opierać na wzajemnym szacunku, nieatakowaniu się i to jeszcze w sposób oderwany od rzeczywistości - podkreślił. 

Nie dotyczy mienia bezspadkowego

Wiceszef MSZ wyraźnie zaznaczył, że "ustawa nie dotyczy w żadnym stopniu mienia bezspadkowego.

- Ta ustawa dotyczy wyłącznie decyzji administracyjnych w stosunku do nieruchomości, w stosunku do innych praw, które mają swoich właścicieli lub ich spadkobierców. Mienie bezspadkowe nie jest tą ustawą objęte. To jest osobna zupełnie kwestia i o tym też bardzo jasno mówimy stronie izraelskiej - powiedział gość Jedynki.

Piotr Wawrzyk 1200.JPG
"Nie jest tamą do dochodzenia roszczeń, zamyka drogę przestępcom". Wiceszef MSZ o nowelizacji k.p.a.

Jak zauważył, zgodnie z systemem prawnym Rzeczpospolitej Polskiej, ale też każdego innego cywilizowanego państwa, w takich sytuacjach, kiedy właściciel nieruchomości, czy innego majątku umiera, nie pozostawiając spadkobierców, to jego mienie przechodzi albo na własność skarbu państwa, albo jednostki samorządu terytorialnego. 


Posłuchaj
08:53 [ PR1]PR1 (mp3) 29 czerwiec 2021 12_25_37.mp3 Paweł Jabłoński o nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i reakcji Izraela (Jedynka/W samo południe)

 

Paweł Jabłoński przypomniał, że obowiązek przyjęcia tej ustawy wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ma ukrócić "fatalną praktykę" funkcjonującą przy okazji reprywatyzacji.

Gra pod elektorat

Marek Król 1200.jpg
Spór o prawa do roszczeń ofiar Zagłady. Król: polonofobia w Izraelu jest na wysokim poziomie

Odnosząc się do krytyki ze strony Izraela, wiceminister ocenił, że "każdy racjonalnie myślący człowiek musiał być zdziwiony, patrząc na to, że zamiast prowadzić merytoryczną dyskusję o przepisach tej ustawy, Polska jest oskarżana przez Izrael o negowanie Holokaustu i wymazywanie pamięci o ofiarach".

- Albo tam nie ma wiedzy - nie wykluczam, że w przypadku części polityków izraelskich tak jest - albo jest zła wola, czyli chęć zaognienia stosunków, prawdopodobnie na potrzeby polityki krajowej, na potrzeby konsolidacji swojego elektoratu, który jest do naszego kraju nastawiony krytycznie - powiedział Jabłoński.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Krzysztof Świątek

Gość: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ)

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 12.25

fc

Czytaj także

"Dzika reprywatyzacja prowadzi do chaosu". Magierowski tłumaczy zmiany w k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 16:57
Ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski zamieścił na swoim profilu na Twitterze cykl 12 wpisów, w których po angielsku obrazowo tłumaczy opinii międzynarodowej kontekst historyczny uchwalonej w czwartek przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syn Benjamina Netanjahu: to Niemcy odpowiadają za Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 00:54
Syn byłego premiera Izraela, Yair Netanyahu, w jednoznacznym wpisie na Tiwtterze przypomniał, kto odpowiada za Holokaust. To "kolejny głos w sprawie sporu o nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego" - donosi portal TVP.Info.
rozwiń zwiń