Rusza program Dobry Start. Wiceminister rodziny: wnioski można składać tylko online

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 12:56
- 1 lipca rozpoczynamy nabór nowych wniosków do programu Dobry Start - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Od tego roku wnioski można składać tylko online, w ich złożeniu w razie potrzeby mogą pomóc pracownicy ZUS. Gość Jedynki poinformował, że od północy wnioski zarejestrowało już ponad 70 tysięcy osób.
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Premier PAP-1200.jpg
Rusza program "Profilaktyka 40 Plus". Premier: pamiętajmy o naszym zdrowiu

- Nowy plecak, piórnik, strój, buty... To podreperowanie domowych budżetów na rozpoczęcie roku szkolnego. Wiemy, że te środki są bardzo potrzebne - powiedział w Jedynce Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, mówiąc o świadczeniach w ramach programu Dobry Start.

1 lipca ruszył nabór wniosków w ramach programu Dobry Start. To świadczenie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka.

Posłuchaj
08:24 _PR1_AAC 2021_07_01-12-24-19.mp3 Wiceminister Stanisław Szwed o programie Dobry Start (Jedynka/W samo południe)

Wnioski drogą online można składać przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS (Platformy Usług Elektronicznych ZUS). Obsługą procesu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wiceminister powiedział, że w razie problemów z zalogowaniem się czy złożeniem wniosku, można kierować się o pomoc na infolinii ZUS lub do specjalnych punktów w oddziałach, inspektoratach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Gość Jedynki dodał, że w ubiegłym roku już 70 procent wniosków w programie złożono drogą elektroniczną. W założeniu profili i wypełnieniu wniosków mogą w razie potrzeby pomóc pracownicy ZUS.

***

Dobry Start to 300 zł rocznie na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7. do 20. roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia. W 2020 r. wsparciem z programu objętych było 4,4 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono już 4,1 mld zł, ok. 1,4 mld zł rocznie.

Czytaj również:

Począwszy od roku szkolnego 2021/2022, świadczenie będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w miejsce organów gminnych i powiatowych - zapewniając w pełni zautomatyzowany proces obsługi programu Dobry Start.

Według nowych zasad, wnioski o świadczenie dobry start będzie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od jego złożenia.

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek

GośćStanisław Szwed (wiceminister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 1.07.2021

Godzina emisji: 12.24

***

Jedynka/PAP/IAR/gov.pl/in/

Czytaj także

"Za wcześnie, żeby o tym mówić". Prof. Horban o trzeciej dawce szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 09:32
– Wydaje się, że wcześniej czy później ta dawka trzecia czy następne będą musiały być podane, ponieważ duża część szczepionek, generalnie rzecz biorąc, nie daje odpowiedzi trwałej do końca życia – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, pytany o możliwe zalecanie szczepienia trzecią dawką. Jak wyjaśnił, nie oznacza to, że takie szczepienia miałyby się rozpocząć w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarta fala pandemii jeszcze w te wakacje? Szef MZ podał możliwą datę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 09:28
- Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia. Musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - powiedział w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał też, że do końca września jest gwarancja, że szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne.
rozwiń zwiń