Prof. Michał Kleiber: pandemia uświadomiła nam, że od cyfryzacji nie ma odwrotu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 13:33
- Pandemia uświadomiła nam w 100 procentach, że nie ma odwrotu od cyfryzacji naszego życia, w tym systemu ochrony zdrowia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber.
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

profilaktyka 40 plus plakat 1200.jpg
"Profilaktyka 40 plus". Wystartował program badań dla osób po czterdziestce

Prof. Michał Kleiber zaznaczył, że dziś zapewne 90 proc. Polaków wie, jakie są usługi telemedyczne, a jeszcze parę lat temu bardzo wiele osób nie miało pojęcia, czym jest telemedycyna.

Gość Jedynki był pytany, w jakim obszarze plasuje się Polska, jeśli chodzi o rozwój technik cyfrowych w medycynie. Jego zdaniem w ostatnim czasie ich rozwój tak przyspieszył, że ocena nie jest łatwa. Stwierdził jednak, że mieścimy się w średniej światowej i mamy dobre perspektywy na przyszłość.


Posłuchaj
07:16 _PR1_AAC 2021_07_02-12-26-02.mp3 Prof. Michał Kleiber o bieżących sprawach politycznych i wykorzystaniu informatyki w medycynie (Jedynka/W samo południe)

Plany Donalda Tuska

- Przewiduję, że skoro Donald Tusk zaangażował się w rozmowy, ma intencję, by przewodzić PO. W jakiej formie - to osobna kwestia - mówił prof. Kleiber, pytany o plany Donalda Tuska.

- Jeśli jednak nawet Tusk obejmie przywództwo PO, to ciągle nie wiem, czym jest ta partia. Ta rzecz z punktu widzenia polityki musi budzić krytyczne refleksje - zaznaczył.

Zdaniem gościa Jedynki Tusk niewątpliwie będzie miał aspiracje liderowania całej opozycji politycznej.

- Jeśli zostanie p.o przewodniczącego, do czego, jak rozumiem, potrzebny byłby jego wybór na wiceprzewodniczącego i ustąpienie jednego z obecnych wiceprzewodniczących, jeśli to się stanie w sobotę na posiedzeniu Rady Krajowej, to na pewno Tusk podejmie rozmowy z Szymonem Hołownią i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (...). Moim zdaniem ma intencję, by zbudować silną opozycję. W jakim stopniu jest to realne, ze względu na pozycję młodej frakcji w PO - to pozostaje problemem. Czy osoba Tuska umożliwi konsolidację? To znak zapytania - mówił gość Jedynki.

Prof. Kleiber zaznaczył, że Tusk ma w Polsce duży negatywny elektorat.

W audycji była także mowa o perspektywach Platformy Obywatelskiej.

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość audycji: prof. Michał Kleiber (przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO)

Godzina emisji: 12.25

PAP/IAR/in./

Czytaj także

Spotkanie Budka-Tusk-Trzaskowski. WP: brak porozumienia, rozmowy będą kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 08:26
Nie doszło do porozumienia podczas czwartkowego, wielogodzinnego spotkania Borysa Budki, Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska. Spotkanie zakończyło się późnym wieczorem. Rozmowy w tym gronie mają być kontynuowane w piątek - informuje Wirtualna Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy wyniki egzaminów ósmoklasistów. Najgorsze rezultaty z matematyki

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 10:38
"Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 47 proc." - podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wierzę w ideę mesjasza". Poseł KO sceptycznie o powrocie Tuska do władz PO

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 11:01
- Potrzebujemy gry zespołowej, a nie ojca, który wraca z długich wakacji - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski, komentując sytuację wokół przywództwa w Platformie Obywatelskiej i zapowiadany powrót byłego premiera Donalda Tuska do krajowej polityki. Jednoznacznie zadeklarował też poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w boju o fotel szefa PO.
rozwiń zwiń