Wybory: Jeszcze wszystko może się zdarzyć

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 07:00
Do tej pory przeliczono 30 procent głosów. Z najświeższych danych PKW wynika, że sejmikach wojewódzkich stanowczo wygrywa Platforma Obywatelska.
Audio

Po przeliczeniu 1/10  protokołów,  komitety wyborcze tej partii zdobyły 35 procent głosów, drugie miejsce zajęło PiS z wynikiem 25 procent głosów, SLD z 16 procentami głosów zajmuje trzecie miejsce.PSL zdobyło 10 proc. głosów.

Trzeba jednak podkreślić, że są to wyniki cząstkowe.

Co do wyborów perzydentów miast , to z pewnością szampana chłodzić może obecny prezydent Wrocławia -  Rafał Dutkiewicz. Z pierwszych danych wynika, że osiągnął on rewelacyjny wynik, niemal 3/4  wszystkich głosów.

W pozostałych dużych miastach przewaga liderów nie jest już tak wyrazista. W Warszawie pierwsze sondaże dawały zwycięstwo obecnie urzędującej prezydent Hannie Gronkiewicz -Waltz. Jednak wstępne wyniki wskazują na to, że w stolicy może dojść do drugiej tury.

PKW podało informację, że z zatwierdzonych 5,02 porcent  protokołów wynika, że  Hanna Gronkiewicz - Waltz (PO) uzyskała 48, 65 procent, a Czesław Bielecki (PiS) -  25.11 proc. głosów. Startujący do urzędu prezydenta Warszawy Wojciech Olejniczak z SLD uzyskał 13,43 procent głosów.

Jednak nic nie jest jeszcze przesądzone. Liczenie głosów trwa i jak zapowaiada Państwowa Komisja Wyborcza ostateczne wynki poznamy diopiero w środę.

W tym roku po raz pierwszy lokale wyborcze były otwarte nie od 6 do 20, a od 8 do 22. Pomysł chyba się sprawdził o czym świadczy frekwencja. W całym kraju wyniosła ona około 40 procent.

Aby wysłuchać relacji reportera na temat wyborów, wystarczy kliknać "Relacja z PKW" w boksie"Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(mb)

Czytaj także

Rekordy frekwencji w nadmorskich miejscowościach

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2010 10:29
Według wstępnych wyników PKW, jedną z najwyższych frekwencji w kraju odnotowano w Rewalu - 82 procent osób poszło tam do lokali wyborczych. Inne nadmorskie miejscowości także wypadły bardzo dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie najtrudniej było wyciągnąć z domu wyborców?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 14:26
Na Opolszczyźnie zanotowano najniższą w kraju frekwencję wyborczą - 46,67%. Najmniej mieszkańców głosowało w gminach z mniejszością niemiecką - rekordem jest Radłów z frekwencją 31,18%. W gminach mniejszościowych zdecydowanie wygrał Bronisław Komorowski - podaje PKW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKW przedstawiła kalendarz wyborczy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 15:26
Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła przygotowania do wyborów samorządowych. Zgodnie z zarządzeniem premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec rejestracji komitetów wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 06:49
Mija ostateczny termin rejestracji komitetów wyborczych startujących w wyborach samorządowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja wyborcza w kraju

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 08:50
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że według nieoficjalnych wyników frekwencja w wyborach do sejmików samorządowych wyniosła 43 procent.
rozwiń zwiń