"To nie wygrana opozycji, ale dowód pewnego kryzysu". Smoliński o wyborze Marcina Wiącka na RPO

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 13:43
- Gdyby nie głosy PiS, to ta kandydatura nie mogłaby trafić do Senatu. Nie ma tutaj żadnego zwycięstwa. To potwierdzenie trudnego stanu, w którym się znajdujemy - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Kazimierz Smoliński, poseł PiS.
Kazimierz Smoliński w studiu radiowej Jedynki
Kazimierz Smoliński w studiu radiowej JedynkiFoto: Adam Koniecki / Polskie Radio

W audycji "W samo południe" poseł PiS został zapytany o to, czy Senat zagłosuje za kandydaturą Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Gość Jerzego Jachowicza stwierdził, że w izbie wyższej parlamentu taka rekomendacja powinna zostać uzyskana.

Rzecznik Praw Obywatelskich RPO biuro 1200 free.JPG
"Zatwierdzenie w Senacie będzie formalnością". Kulesza o wyborze nowego RPO

- Biorąc pod uwagę posiedzenie Komisji Sprawiedliwości, której jestem członkiem, i głosowanie, które tam się odbyło, to w zasadzie można powiedzieć, że jednogłośnie kluby parlamentarne i koła poselskie głosowały za tą kandydaturą - przypomniał Kazimierz Smoliński.

Posłuchaj
08:01 PR1_MPLS 2021_07_09-12-44-49.mp3 Kazimierz Smoliński o wyborze Marcina Wiącka na RPO (Jedynka/W samo południe)

W czwartek Sejm opowiedział się za wyborem Marcina Wiącka na RPO. W głosowaniu brało udział 426 posłów. Za tą kandydaturą opowiedziało się 380 posłów, przeciw były 3 osoby, a 43 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. 

- To dosyć zdecydowane poparcie w Sejmie, przy kilkudziesięciu głosach wstrzymujących. Nie ukrywam, że z naszego klubu Prawa i Sprawiedliwości były głosy wstrzymujące, ale jeżeli prof. Wiącek ma poparcie innych formacji, szczególnie tych opozycyjnych, które rządzą w Senacie, to myślę, że zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich - mówił Kazimierz Smoliński.

Małgorzata Kidawa Błońska TRÓJKA 1200.jpg
"Mam nadzieję, że sprawa zostanie definitywnie zamknięta". Małgorzata Kidawa-Błońska o wyborze RPO

Na pytanie, czy "demokratyczna" część Senatu będzie triumfowała, że pokonała PiS w zmaganiach o wybór RPO, gość radiowej Jedynki odpowiedział, że "nie pokonała, bo gdyby nie głosy PiS, to ta kandydatura nie mogłaby trafić do Senatu".

- Nie ma tutaj żadnego zwycięstwa. To jest przyjęcie trudnego stanu, w którym się znajdujemy. Jest różna większość między niższą a wyższą izbą i trzeba było do jakiegoś kompromisu dojść - przyznał poseł PiS.

Czytaj także:

Jak wyznał, władze Prawa i Sprawiedliwości uznały, że kompromisem w sporze ws. wyboru RPO może być prof. Marcin Wiącek.

- Myślę, że na podstawie tych odpowiedzi, jakie udzielał w Komisji Sprawiedliwości, można przyjąć, że będzie tzw. rzecznikiem środka. Nie będzie ulegał lewej stronie i będzie dbał o interesy centrum i prawej strony - wyjaśnił Kazimierz Smoliński.

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość audycji: Kazimierz Smoliński (poseł PiS)

Data emisji: 9.07.2021

Godzina emisji: 12.45

bf

Czytaj także

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich i budowa obwodnic. Czym jeszcze zajmie się dziś Sejm?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 05:20
O godzinie 9.00 Sejm wznowi pracę. To drugi dzień posiedzenia. Posłowie mają między innymi powołać Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta sprawa musi być w końcu sfinalizowana". Krzysztof Lipiec o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 09:05
- Sądzę, że skoro to była kandydatura większości senackiej, to również w najbliższym czasie Senat wyrazi zgodę i sprawa zostanie uregulowana - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec (PiS). Gościem audycji był także Artur Dziambor (Konfederacja).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ma reprezentować Polaków, a nie żadną formację polityczną". Waldemar Andzel o RPO

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 13:11
- Pokładamy nadzieję, że po wyborze na RPO prof. Marcin Wiącek będzie reprezentować wszystkich obywateli - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Andzel, poseł PiS, członek doradców politycznych przy premierze RP i szef sejmowej komisji służb specjalnych. - Ma reprezentować Polaków, a nie żadną formację polityczną - dodał.
rozwiń zwiń