"Badania wskazują, że młodzi ludzie w Polsce chcą mieć dzieci". Stanisław Szwed o Strategii Demograficznej 2040

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 13:11
- Polacy chcieliby mieć średnio  dwoje lub troje dzieci - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej przedstawiając wyniki badań resortu.
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ochrona rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizacja programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie oraz utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym – to część rozwiązań zawartych w projekcie Strategii Demograficznej 2040, który rząd przekazał do konsultacji społecznych.

Z badań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że wiele rodzin ma mniej dzieci niż deklaruje, że chciałoby mieć.

2040 pap 1200.jpg
Strategia Demograficzna 2040. Socha: stabilność zatrudnienia wpływa na decyzje o potomstwie

- Przeprowadzone badania pokazują, że młodzi ludzie w Polsce chcą mieć dzieci - przyznał Stanisław Szwed. Dodał, że średnia liczba dzieci, którą chcieliby mieć Polacy wynosi ponad 2,5. Podkreślił, że te prognozy i chęci muszą się przełożyć na rzeczywistość, a w tym ma pomóc program strategii. - Żebyśmy jako społeczeństwo mogli przetrwać najbliższe kilkadziesiąt  czy kilkaset lat - dodał. - Jeśli nic byśmy nie zrobili w tym zakresie, to grozi nam zapaść jako państwu - powiedział Szwed.

Czytaj także:

Podstawy strategii

Gość audycji powiedział również, że dzięki programom wsparcia rodzin, wskaźnik dzietności w Polsce nieco się poprawił. - Z niżu demograficznego wynika to, że jest mniej matek w wieku rozrodczym - mimo, że wskaźnik dzietności się podniósł, to mamy mniej urodzeń dzieci - powiedział.

Wiceminister przytoczył wyniki badań, z których wynika, że "kwestia mieszkaniowa jest kluczowa", a zaraz za nią stabilna i elastyczna praca to warunki, które mogą przyczynić się w przyszłości do zwiększenia dzietności w rodzinach.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:47 PR1_mp3 2021_07_12-12-28-48_for_media.mp3 Stanisław Szwed o Strategii Demograficznej 2040 (W samo południe/Jedynka)

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Magdalena Ogórek 

Gość: Stanisław Szwed (PiS)

Data emisji: 12.07.2021

Godzina emisji: 12.28

st

Czytaj także

Strategia Demograficzna 2040. Barbara Socha: zmiany na rynku pracy mają dotyczyć elastyczności i stabilności

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:00
- Zmiany mają zagwarantować rodzicom dzieci do lat 4 prawo do pracy w formie elastycznej i pracy w zmniejszonym wymiarze godzin - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister, pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej Barbara Socha. Strategia zakłada też zwiększenie stabilności zatrudnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza program Dobry Start. Wiceminister rodziny: wnioski można składać tylko online

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 12:56
- 1 lipca rozpoczynamy nabór nowych wniosków do programu Dobry Start - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Od tego roku wnioski można składać tylko online, w ich złożeniu w razie potrzeby mogą pomóc pracownicy ZUS. Gość Jedynki poinformował, że od północy wnioski zarejestrowało już ponad 70 tysięcy osób.
rozwiń zwiń