Paweł Bejda (PSL): porozumienia ws. Turowa nie będzie do końca kampanii wyborczej w Czechach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:57
- Zamknięcie kopalni Turów nie wchodzi w grę, oznaczałoby 13,5 mld zł natychmiastowych strat. Jest w niej zatrudnionych 3600 osób - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Bejda (PSL-Koalicja Polska), dodając, że dodatkowo w firmach skupionych wokół kopalni pracuje 15 tysięcy osób. W jego ocenie spór w sprawie kopalni nie zakończy się przed wyborami parlamentarnymi w Czechach, które odbędą się na początku października.  
Paweł Bejda
Paweł BejdaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

kopalnia odkrywkowa free kopalnia węgla brunatnego free może byci turów free shutt 1200 .jpg
Eksperci ws. Turowa: negocjacje z Czechami w sprawie kopalni szybko się zakończą

Delegacje Polski i Czech ponownie spotykają się we wtorek w Pradze w kwestii kopalni Turów. Wypracowanie kompromisu ma doprowadzić do wycofania pozwu dotyczącego kopalni, który Czesi złożyli przeciwko Polsce w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ubiegłotygodniowe rozmowy nie przyniosły przełomu. Postanowiono, że zostaną wznowione dzisiaj. Zespoły negocjacyjne zostaną podzielone na grupy robocze, co powinno przyspieszyć proces negocjacji.

- Kopalnia Turów to około 6-7 procent produkcji energii w Polsce. Nie tak daleko od Turowa Niemcy mają pięć elektrowni, Czesi mają trzy elektrownie. Dla Niemców te pięć elektrowni to 19 procent produkcji energii, dla Czechów – aż 47 – dodał polityk PSL. Dodał, że we wspomnianym regionie znajdują się duże pokłady węgla brunatnego.

Zdaniem posła opozycja powinna wesprzeć rząd w tej sprawie. Dodał, że w jego ocenie chodzi o kwestie finansowe, do tego trzeba mieć na uwadze, że na początku października w Czechach odbędą się wybory parlamentarne.

Posłuchaj
09:46 _PR1_AAC 2021_07_13-12-28-07.mp3 Paweł Bejda (PSL) o rozmowach w sprawie kopalni Turów (Jedynka/W samo południe)

 

Zdaniem polityka można było prowadzić z Czechami rozmowy na wyższym szczeblu politycznym. W jego ocenie spór nie skończy się jednak przed wyborami parlamentarnymi w Czechach, bo wpisuje się on w kampanię wyborczą u naszego sąsiada.

Spór ws. Turowa

Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę złożoną do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Pod koniec maja szef polskiego rządu, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem w Brukseli w czasie szczytu UE, informował, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek z TSUE. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską. Później poinformowano, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. Dwa dni później Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce. 

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Paweł Bejda (Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska)

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 12.18

Jedynka/PAP/IAR/in./

Czytaj także

Słowenia za rozszerzeniem UE o Bałkany, deklaruje bezstronność ws. praworządności

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 21:15
Premier Słowenii opowiedział się za szybkim rozszerzeniem Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie. Janez Jansza zadeklarował też bezstronność w sporach dotyczących kwestii praworządnościowych. Dziś Lublana rozpoczęła półroczne przewodnictwo w Unii. Z tej okazji do Słowenii poleciała przewodnicząca Komisji Europejskiej ze wszystkimi komisarzami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń