Prof. Genowefa Grabowska: instytucje unijne działają poza swoimi kompetencjami

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 13:30
- Instytucje unijne wyemancypowały się i działają we własnym przekonaniu. Czynią coś, czego nie powinny, czyli działają poza swoimi kompetencjami - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, była europosłanka, ekspert prawa międzynarodowego.
Prof. Genowefa Grabowska
Prof. Genowefa GrabowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. 

Posłuchaj
08:22 _PR1_AAC 2021_07_15-12-30-27.mp3 Prof. Genowefa Grabowska: instytucje unijne działają poza swoimi kompetencjami ("W samo południe")

Chodzi o postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W praktyce Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał, czy Polska powinna respektować decyzję TSUE. 

tsue 1200 shutt.jpg
"Decyduje naga siła polityczna". Prof. Jabłoński o sporze pomiędzy TK a TSUE

"Ogólnikowość, niefrasobliwość, nieodpowiedzialność"

Prof. Genowefa Grabowska wskazywała w rozmowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że instytucje europejskie coraz częściej przejawiają tendencje, aby przyznać sobie jak najwięcej kompetencji. - Instytucyjne unijnie coraz częściej naruszają tożsamość konstytucyjną i przepisy na olbrzymią skalę. Jesteśmy w momencie skumulowanego sporu politycznego, który nie dotyczy tylko Polski i TSUE, ale również i wielu innych europejskich państw - mówiła.

Czytaj także:

Rozmówczyni Magdaleny Ogórek wskazywała, że wczorajszy wyrok Trybunały Konstytucyjnego to głos, który wcześniej popłynął m.in. z Francji, Niemiec czy Hiszpanii. - Powiedzieliśmy wyraźnie, że konstytucja jest aktem nadrzędnym i jest źródłem najwyższym - wskazywała.

- Ogólnikowość, niefrasobliwość, nieodpowiedzialność - oceniła dzisiejszym wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek 

Gość: prof. Genowefa Grabowska (była europosłanka)

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 12.30

ks

Czytaj także

TSUE wyda dziś orzeczenie ws. gazociągu OPAL. Niemcy złożyły skargę na korzystny dla Polski werdykt

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 06:59
Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi w czwartek orzeczenie w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Chodzi o skargę Niemiec na korzystny dla Polski werdykt unijnego sądu w Luksemburgu z jesieni 2019 roku. Wtedy sędziowie przyznali rację Warszawie i unieważnili decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. W tej sprawie rzecznik generalny unijnego Trybunału opublikował już swoją opinię, również pomyślną dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tagesspiegel": czas na przestrzeganie traktatów, UE dzieli Europę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:16
Trzy lipcowe dni wstrząsają Europą do fundamentów. Konflikt, co ma pierwszeństwo: krajowe prawo konstytucyjne czy prawo UE? - eksploduje. Czy UE postąpiła mądrze, doprowadzając konflikt do skrajności? Zdaniem publicysty dziennika "Tagesspiegel" najwyższy czas na przestrzeganie traktatowego podziału kompetencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz noszenia symboli religijnych i światopoglądowych w miejscu pracy? TSUE wydał orzeczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:20
Zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
rozwiń zwiń