"TSUE już nas nauczył, że stosuje metodę stopy w drzwiach". Fogiel o wyroku ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:30
- TSUE już nas nauczył, że stosuje metodę stopy w drzwiach, to znaczy próbuje wcisnąć wszędzie gdzie może swoje interpretacje prawa, które pozwalałyby rozszerzyć zakres jego kompetencji i kompetencji UE - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

eastnews trybunał konstytucyjny 1200.jpg
"Kwestia suwerenności jest bezcenna". Fogiel o decyzji TK ws. wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE

Radosław Fogiel mówił, że miał wrażenie "pewnej nerwowości, bardzo pośpiesznego działania", gdy Trybunał Sprawiedliwości UE podejmował decyzję w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN.


Posłuchaj
06:45 _PR1_AAC 2021_07_16-12-29-14_for_media.mp3 Radosław Fogiel: TSUE próbuje wcisnąć wszędzie gdzie może swoje interpretacje prawa (W samo południe/Jedynka)

Wniosek premiera

- Trudno oprzeć się wrażeniu, że ta decyzja miała coś wspólnego z trwającymi wówczas obradami Trybunału Konstytucyjnego, który badał wówczas wniosek premiera - ocenił polityk. Dodał, że Trybunał Konstytucyjny miał sprawdzić, "czy regulowanie wymiaru sprawiedliwości leży w kompetencji państwa członkowskiego, czy być może są to kompetencje przekazane UE i wówczas TSUE ma coś do powiedzenia".

Wicerzecznik PiS zaznaczył, że tu chodzi o decyzję, czy w Polsce najwyższym prawem jest konstytucja, czy prawo UE i wyroki TSUE. - Co do tego TK ani wczoraj, ani lata temu nie miał wątpliwości - podkreślił.

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość audycji: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 12.45

pkur

Czytaj także

Prawo unijne czy krajowe? Wiceminister sprawiedliwości: chodzi o potwierdzenie oczywistego faktu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:43
- To, o co toczy się gra, to potwierdzenie pewnego faktu, który dla polskiego Trybunału Konstytucyjnego oczywisty jest już od kilkunastu lat - powiedział na antenie TVP Info wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski, odnosząc się do rozpoznawanej przez TK sprawy wyższości prawa unijnego nad krajowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Müller: organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich UE

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:10
Organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem w kwestii sądownictwa w wielu przypadkach nie chodzi już o spór prawny, a o "pewne rozgrywki o charakterze politycznym".
rozwiń zwiń