"Wyraźna tendencja spadkowa". Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o SARS-CoV2

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 13:25
- Mamy wyraźną tendencję spadkową nowo wykrywanych zakażeń, a także znacznie mniejszą liczbę pacjentów hospitalizowanych we wszystkich jednostkach w Polsce - przyznała na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum/Mateusz Wlodarczyk

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 67 nowych zakażeniach koronawirusem. Minionej doby z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. W szpitalach przebywa obecnie 342 pacjentów covidowych, z których 62 jest podłączonych do respiratorów. 

PAP punkt szczepień Czarny Dunajec 1200.jpg
Wiceminister zdrowia zachęca do szczepień podczas urlopu. Kraska: będzie więcej punktów

Ponadto na kwarantannie przebywa 86 921 osób, blisko 1300 osób mniej niż dzień wcześniej. Resort zdrowia podał także, że w sumie w Polsce jest 2 653 034 ozdrowieńców z COVID-19.

Wyraźna tendencja spadkowa nowych zakażeń

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, przyznała, że "mamy wyraźną tendencję spadkową nowo wykrywanych zakażeń, a także znacznie mniejszą liczbę pacjentów hospitalizowanych we wszystkich jednostkach w Polsce".  

Zapytana: "Czy to znaczy, że właściwie pandemia w Polsce słabnie i za chwilę już jej nie będzie?", specjalistka chorób zakaźnych powiedziała, że "nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi". - Szerzą się zakażenia wariantowe. Pewne odmiany genetyczne wirusa SARS-CoV2 są dzisiaj dominujące w różnych krajach, na przykład we Francji czy w Niemczech, tj. wariant Delta SARS-CoV2, i ten wariat jest wysoce zaraźliwy - wyjaśniła.

Czytaj także:

- Wszystko, co się będzie działo w naszym kraju, w ogromnej mierze zależy od naszych zachowań, czyli od szczepień, o których wiecznie mówimy i bardzo do nich zachęcamy, ale także od wykorzystywania środków ochrony osobistej - podkreśliła ekspertka. 

Dystans, dezynfekcja, maseczka

Specjalistka chorób zakaźnych przypomniała o znaczeniu dystansu, dezynfekcji i maseczek. - Dystans, zwłaszcza na koncertach, w muzeach, w kinach, w galeriach handlowych, tam, gdzie stoimy w kolejce do kasy. Nie stójmy ciało w ciało za osobą, która stoi przed nami - dodała.

Posłuchaj
09:50 wsp.mp3 Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o pandemii COVID-19 (W samo południe/Jedynka) 

- WHO i CDC podają, że wariantem Delta można się zakazić, nawet przechodząc obok osoby, która w danym momencie kichnęła, także tutaj musimy uważać i miejmy nadzieję, że sytuacja w Polsce będzie się dalej poprawiać, a nie znowu pogarszać - zaznaczyła prof. Anna Boroń-Kaczmarska

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Henryk Szrubarz

Gość audycji: Prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka chorób zakaźnych)

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 12:28

PR24/nt

Czytaj także

"Odporność populacyjna to powrót do normalności". Prof. Jarosław Pinkas o szczepieniach przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 18:55
- Szczepienie daje poczucie wolności, świadomość, że można kontaktować się z innymi i się ich nie krzywdzi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Pinkas, były Główny Inspektor Sanitarny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczta Polska włącza się do akcji #SzczepimySię. Do obiegu wprowadzono znaczek i kopertę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 18:18
Poczta Polska nową emisją filatelistyczną włączyła się w ogólnopolską kampanię Narodowego Programu Szczepień. Spółka wprowadziła w czwartek do obiegu znaczek emisji #SzczepimySię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarta fala pandemii w Polsce nieunikniona? Ekspert: w pełni zaszczepionych jest za mało

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 06:47
- 16 mln w pełni zaszczepionych osób to za mało, aby powstrzymać w Polsce czwartą falę koronawirusa - ocenił prof. Jacek Wysocki z Rady Medycznej przy premierze. Według eksperta chętnych do zaszczepienia przybędzie wraz ze wzrostem liczby zachorowań.
rozwiń zwiń