"Fale upałów nie są dobre dla upraw". Dr Witold Boguta o cenach warzyw i owoców

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:26
- W ostatnim czasie mamy falę upałów, które nie są dobre dla upraw. Miejscami mamy do czynienia z suszą, a z kolei miejscami z podtopieniami i nawałnicami - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Podczas audycji "W samo południe" na antenie radiowej Jedynki dr Witold Boguta został zapytany, z czego wynikają różnice cen między sprzedażą hurtową a detaliczną.

Nowalijki.jpg
Pogoda ma wpływ na jakość nowalijek? "Roślinom potrzebne jest słońce"

- Detalista ponosi koszty związane z zaopatrzeniem się w produkty i handel - wyjaśnił prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. - Podstawowa zasada, przez niektórych stosowana to: tanio kupić, drogo sprzedać - dodał.

Posłuchaj
07:42 PR1_mp3 2021_07_21-12-29-43.mp3 Dr Witold Boguta o cenach warzyw i owoców ("W samo południe"/PR1)

Gość Programu 1 Polskiego Radia uznał, że obecnie nie jest realne, aby rolnicy wspólnie stworzyli własne punkty handlowe w miastach. Uznał, że potrzebne są na ten cel środki i zgoda rolników na to, aby wspólnie działać. Argumentem, który podniósł dr Witold Boguta, to opłacalność tego pomysłu.

- Dzisiaj w sektorze owoców i warzyw organizacje producentów zajmują się przygotowaniem większych partii towarów, które trafiają do sieci handlowych - powiedział dr Witold Boguta. - Nie podjęto takich działań, które by prowadziły do tworzenia własnej sieci sklepów. Głównie właśnie przez koszty tego przedsięwzięcia - wyjaśnił.

Podsumowanie półmetku sezonu

Dr Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw w audycji "W samo południe" podsumował połowę sezonu.

- Pogoda w tym roku jest wyjątkowa, porównując do lat ubiegłych. Poczynając od tego, że były miejscowe przemarznięcia w okresie zimowych, później niesprzyjająca wiosna, która lokalnie spowodowała straty, następnie bardzo chłodny maj, który źle wpłynął na przebieg kwitnienia - zaraportował prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. - W ostatnim czasie mamy falę upałów, które nie są dobre dla upraw. Miejscami mamy do czynienia z suszą, a z kolei miejscami z podtopieniami i nawałnicami - uzupełnił.

maliny 1.jpg
Maliny to polska specjalność, jesteśmy liderem UE. Rozpoczyna się sezon na te owoce

Dr Witold Boguta stwierdził, że rok 2021 jest trudny dla rolnictwa. Dodał, że można spodziewać się dobrych plonów zbiór gatunków, których zbiory jeszcze nie nastąpiły czy się dopiero rozpoczynają. Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw podkreślił jednak, że zbiory, które się zakończyły - stawiając nacisk na truskawki czy czereśnie - ich plony były na przeciętnym poziomie.

Czytaj także:

Dr Witold Boguta uznał w audycji "W samo południe", że ceny owoców i warzyw w tym roku są bardzo zróżnicowane.

- W tej chwili widzimy, że wysokie są ceny malin, bo jest ich po prostu mniej. Natomiast czereśnie, które dojrzały w dosyć krótkim czasie, prawie wszystkie odmiany, to ich ceny były bardzo niskie - wyjaśnił.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Henryk Szrubarz

Gość audycji: dr Witold Boguta (prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw)

Data emisji: 21.07.2021

Godzina emisji: 12:28

bf

Czytaj także

"Przygotowano 20 ważnych programów dla rolników". Premier o założeniach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 12:14
- W Polskim Ładzie przygotowano 20 ważnych programów dla rolników - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie rolniczym w Będkowicach w województwie małopolskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Susza w tym roku jest mniej odczuwalna". Marek Sawicki o cenach żywności

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 09:07
- Mieliśmy zimny kwiecień i maj, wegetacja była wstrzymana - stąd biorą się wysokie ceny - powiedział w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepewna przyszłość pszczół. Zagraża im m.in. chemizacja rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 07:51
Populacja zapylaczy i pszczół, które są kluczowe w funkcjonowaniu ekosystemów czy produkcji żywności, jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej, przez monokulturę rolnictwa i jego chemizację oraz zmiany klimatu - mówi ekolog prof. dr hab. Piotr Skubała.
rozwiń zwiń