Amerykanie dają zielone światło Nord Stream 2. Ekspert: Niemcy występują samozwańczo w imieniu całej UE

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 13:45
- Administracja USA przekonuje, że nowe sankcje na tym etapie budowy gazociągu Nord Stream 2 prawdopodobnie nie zatrzymałyby tej inwestycji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik, ekspert portalu biznesalert.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stefan Dinse

forum-macorn duda 1200.jpg
"Stanowiska Polski i Francji ws. NS2 są zbliżone". Prezydent spotkał się z Emmanuelem Macronem

Amerykanie i Niemcy porozumieli się ws. Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy mają stworzyć Zielony Fundusz dla Ukrainy i przeznaczyć na niego przynajmniej 175 mld dolarów, wspierać Inicjatywę Trójmorza, a w razie wrogich działań Rosji uruchomić nowe sankcje. 

Paweł Lekki zapytał swojego gościa o porozumienie USA i Niemiec w sprawie rurociągu.

Wojciech Jakóbik mówił, że Amerykanom zależy, aby przekonać Niemcy "do wzięcia odpowiedzialności, gdyby Nord Stream II został wykorzystany (przez Rosjan - red.) jako broń gazowa przeciwko Ukrainie".


Posłuchaj
03:06 _PR1_AAC 2021_07_24-12-33-46 (2)_for_media.mp3 Wojciech Jakóbik: Niemcy występują nieco samozwańczo w imieniu całej UE (W samo południe/Jedynka)

 

- Z tego przekonania wypływa propozycja porozumienia, która nie jest ostateczna i będzie jeszcze przedmiotem rozmów. Zakłada ono inwestycje o niedoprecyzowanej niestety wartości na Ukrainie w Trójmorzu i na granicy polsko-ukraińskiej - tłumaczył.

Sankcje przeciwko Rosji

Ekspert mówił, że mógłby dzięki tym inwestycjom powstać dawno niedofinansowywany gazociąg Polska-Ukraina. - Z drugiej strony są mgliste zapewnienia sankcji (przeciwko Rosji - red.), które w jakiś sposób Niemcy miałby wymóc na całej UE - dodał.

Według Wojciecha Jakóbika "to jest kolejny wielki problem tego porozumienia, bo Niemcy występują nieco samozwańczo w imieniu całej UE, zamiast Komisji Europejskiej i trudno ocenić, w jaki sposób takie sankcje miałby wejść w życie, kogo by dotyczyły". 

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: Wojciech Jakóbik(ekspert portalu biznesalert.pl)

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 12.21

pkur

Czytaj także

Raport Parlamentu Europejskiego. Nord Stream 2 powinien być natychmiast wstrzymany

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 18:01
Mimo wielokrotnych apeli polityków z naszego regionu i Parlamentu Europejskiego o zatrzymanie budowy Nord Stream 2 Stany Zjednoczone i Niemcy porozumiały się w sprawie jej dokończenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na to liczył Putin". Tomasz Wróblewski o porozumieniu USA i Niemiec ws. Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 14:42
- Prezydent Putin zainwestował ogromne pieniądze, swoją energię, PR, podejrzewam, że też służby wywiadowcze i pieniądze na przekupywanie urzędników państwowych albo byłych urzędników w Niemczech i nie tylko. Niewątpliwie może to odnotować, jako swój wielki sukces - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski, komentując porozumienie Niemiec i USA ws. dokończenia gazociągu Nord Stream 2.
rozwiń zwiń