"Ciężko znaleźć osobę, która na tym traci". Waldemar Buda o zmianach podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:18
- System staje się coraz bardziej sprawiedliwy. Albo ci najubożsi przestają płacić podatki, albo radykalnie zmniejszamy te wartości, począwszy od emerytów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Waldemar Buda
Waldemar BudaFoto: Biuro ministra funduszy i polityki regionalnej

W audycji "W samo Południe" Waldemar Buda został zapytany o to, kto skorzysta na zmianach podatkowych zaproponowanych w ramach programu Zjednoczonej Prawicy "Polski Ład".

Posłuchaj
07:33 PR1_mp3 2021_07_27-12-30-19.mp3 Waldemar Buda o zmianach podatkowych (W samo południe/Jedynka)

- Większość z nas - odpowiedział krótko Waldemar Buda. - Jedynie grupa najlepiej zarabiających, ale to już tak skrajnie dobrze zarabiających, powyżej kilkunastu tysięcy złotych, dopłaci minimalnie do tego, a tak naprawdę nie podatku, tylko inaczej naliczanej składki zdrowotnej - wyjaśnił wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

forum tadeusz kościński finanse 1200.jpg
"9 mln osób przestanie płacić podatek PIT". Minister finansów przedstawił projekt ustawy

Zdaniem polityka "może to powodować oszczędności, bo jeżeli my (Prawo i Sprawiedliwość - przyp. red.) dofinansujemy służbę zdrowia to, jest szansa, że ci dobrze zarabiający wrócą do tego systemu i będą korzystali z publicznej służby zdrowia".

- Ciężko znaleźć osobę, która na tym traci - stwierdził gość Magdaleny Ogórek. - System staje się coraz bardziej sprawiedliwy. Albo ci najubożsi przestają płacić podatki, albo radykalnie zmniejszamy te wartości, począwszy od emerytów, którzy w 90 proc. tego podatku nie będą płacić - uzasadnił. 

Emerytura bez podatku

Według założenia zmian podatkowych dwie trzecie emerytów ma nie zapłacić podatków w ogóle. 

- Każdy zapowiadał, że taka emerytura bez podatku może być wprowadzona. Każdy zapowiadał, że to zrobi, ale jak przychodziło do rządzenia, to okazywało się, że pieniędzy nie było. My jesteśmy pierwszym rządem, który zapowiedział tego typu rozwiązania i je wprowadza - powiedział Waldemar Buda.

Czytaj także:

Jak poinformował gość Programu 1 Polskiego Radia większość emerytów to osoby, którzy średnio otrzymują emeryturę w wysokości około 2 tys. złotych. Jak dodał, te osoby nie zapłacą podatku.

Kwota wolna od podatku

Podwyżka kwoty wolnej od podatku jest dyskutowana od lat. Teraz mamy ogromny progres, ponieważ wzrost tej kwoty do 30 tys. złotych to przełomowa zmiana.

- Ktoś zarabia do 30 tys. złotych, to nie zapłaci w ogóle podatku. Tak jest w większości krajów europejskich - powiedział.

Waldemar Buda nazwał to "obietnicą wszystkich". 

- Każdy mówił, jak zły jest polski system podatkowy, ale nikt nie zrobił nawet kroku w tej sprawie. Myśmy mały krok już zrobili - powiedział.

***

Audycja: "W samo południe"

ProwadzącaMagdalena Ogórek 

GośćWaldemar Buda (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 12.29

bf

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coraz mniej pasuje do Zjednoczonej Prawicy". Rafał Woś o Porozumieniu Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 19:45
- Polski Ład, który jest projektem bardzo lewicowym ekonomicznie, budzi sprzeciw gowinowców, co oznacza, że nie nadają się oni do roli koalicjanta w ramach tego programu - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Woś ("Salon24"). W debacie wziął udział również Miłosz Lodowski, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oszczędności dla ok. 18 milionów podatników". Wiceminister finansów o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 13:02
Wiceminister finansów Sebastian Skuza powiedział, że Polski Ład przyniesie rewolucyjne zmiany. Podczas V Kongresu Ruchu "Europa Christi", który odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach mówił o założeniach programu społeczno-gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń