Polski film "Żeby nie było śladów" w konkursie głównym festiwalu w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 08:22
Film Jana P. Matuszyńskiego opowiada historię poety, maturzysty Grzegorza Przemyka, który zmarł w wyniku pobicia na posterunku milicji w Warszawie w 1983 roku. Tegoroczna, 78. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbędzie się w dniach 1-11 września.
Uroczystości pogrzebowe maturzysty Grzegorza Przemyka. Pogrzeb zgromadził tłumy i stał się pierwszą wielką manifestacją przeciw władzy komunistycznej od czasu wprowadzenia stanu wojennego. Msza żałobna odprawiona była w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu
Uroczystości pogrzebowe maturzysty Grzegorza Przemyka. Pogrzeb zgromadził tłumy i stał się pierwszą wielką manifestacją przeciw władzy komunistycznej od czasu wprowadzenia stanu wojennego. Msza żałobna odprawiona była w kościele pw. św. Stanisława Kostki na ŻoliborzuFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

Posłuchaj
02:43 Jedynka/W samo południe - 27.07.2021 wenecja Polski film "Żeby nie było śladów" w konkursie głównym festiwalu w Wenecji (W samo południe/Jedynka)

 

Obraz Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" powstał na podstawie książki Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". W obsadzie filmowej historii o dochodzeniu po śmierci syna opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej oraz operacji w MSW, mającej na celu ukrycie prawdy o tym wydarzeniu, zobaczymy m.in. Mateusz Górski, Sandra Korzeniak, Tomasz Ziętek, Jacek Braciak, Aleksandra Konieczna, Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz.


Czytaj także:


grzegorz przemyk 1200.jpg
Grzegorz Przemyk - śmiertelnie pobity maturzysta. Posłuchaj nagrań z procesu

Do głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa zakwalifikowano 21 filmów z całego świata. Jest wśród nich obraz "Madres Paralelas" Pedro Almodovara, który zostanie pokazany w dniu inauguracji festiwalu na Lido. O nagrodę ubiegać się będą także m.in. "The Power of the Dog" Jane Campion, historia księżnej Diany, czyli "Spencer" Pablo Larraina i najnowszy film laureata Oscara Paolo Sorrentino "E' stata la mano di Dio".

Przewodniczącym jury głównego konkursu będzie koreański reżyser Joon-ho Bong, laureat Oscara za film "Parasite".

Poza głównym konkursem, w przeglądzie "Horyzonty", zaprezentowany zostanie film Ołeha Sencowa "Nosorożec". Ukraiński reżyser został w 2014 roku aresztowany na okupowanym przez Rosję Krymie pod zarzutem planowania działań terrorystycznych i skazany na 20 lat łagru. O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji, w tym Europejska Akademia Filmowa. Został zwolniony podczas wymiany więźniów w 2019 roku.

Poza tym w audycji:

W materiale także o tym, że właśnie mija 40 lat od oficjalnej premiery "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, którego akcja toczy się w 1980 roku podczas wydarzeń sierpniowych. Dziennikarz Winkel dostaje zadanie zrobienia reportażu kompromitującego robotnika i aktywistę komitetu strajkowego, Macieja Tomczyka - syna Mateusza Birkuta (bohatera "Człowieka z marmuru").

Wajda wspominał, że zrealizował ten film na zamówienie robotników. Gdy pojawił się w stoczni, w czasie negocjacji strajkujących z rządem, jeden ze stoczniowców powiedział: niech pan zrobi film o nas. Jaki? Człowiek z żelaza - odpowiedział bez namysłu mężczyzna. Tego wezwania reżyser nie mógł zignorować. Obraz otrzymał Złotą Palmę w Cannes, był nominowany do Oscara (najlepszy film nieanglojęzyczny).

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Autorka materiału: Joanna Sławińska

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 12.40

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Cezary Łazarewicz: w "Żeby nie było śladów" opisuję PRL ze wszystkich stron

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:20
Cezary Łazarewicz został jednym z laureatów 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku". Jego książkę pt. "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" wyróżniono w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Dziennikarz i publicysta był gościem audycji Kulisy Spraw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Łazarewicz: Kiszczak był głównym macherem w sprawie Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 14:18
- To Czesław Kiszczak podjął decyzję, że nie należy wydawać milicjantów i szukać innych rozwiązań - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Łazarewicz, który otrzymał nagrodę w 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku". Dziennikarza i publicystę wyróżniono w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Uznanie jury zdobyła jego praca pt. "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka".
rozwiń zwiń