"Odbiorca musi mieć dostęp do różnych źródeł informacji". Jacek Czerniak o ustawie KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:49
- Jestem zwolennikiem wolności słowa. Nie może być tak, że jedno medium dominuje. Musimy mieć dostęp do informacji, bo powinniśmy te informacje "przecedzać", szukać prawdy - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jacek Czerniak, poseł Lewicy. 
Jacek Czerniak
Jacek Czerniak Foto: PAP/Leszek Szymański

Nowy projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji przewiduje, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Czytaj także:
forum komisja sejmowa ustawa medialna 1200.jpg
Ustawa medialna. Komentarze po obradach komisji sejmowej

Nowelizacja została przygotowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. 

Jacek Czerniak wskazał, że nad nowelizacją ustawy medialnej "można dyskutować, ale trzeba przestrzegać prawa". Ponadto gość Polskiego Radia zwrócił uwagę na to, że obecnie debata nad tym projektem została upolityczniona. 

Posłuchaj
08:19 PR1_mp3 2021_07_28-12-30-16.mp3 Jacek Czerniak o ustawie medialnej ("W samo południe")

Możliwość wyboru 

Polityk podkreślił, że jest "zwolennikiem wolności słowa". - Musimy mieć dostęp do informacji, bo powinniśmy te informacje "przecedzać", szukać tej prawdy - mówił. - Nie może być tak, że jedno medium dominuje, że jest tylko jedna stacja, która przedstawia swoją określoną interpretację rzeczywistości, czy wręcz ją wprost narzuca - podkreślał. 

Jak wskazał rozmówca "odbiorca musi mieć możliwość wyboru". -  Widz włączy jedną stację, a jeżeli mu się nie spodoba jej przekaz, włączy inną. Może też sobie je porównywać i na końcu zastanowić się, gdzie jest ten wspólny mianownik - stwierdził.

Czytaj także:
pap sejm komisja kultury 1200.jpg
Zmiany w ustawie o KRRiT. Komisja kultury przyjęła projekt posłów PiS

Poseł podkreślił, że proces szukania prawdy "nie jest łatwy" ze względu na subiektywność przedstawianych wiadomości. Jego zdaniem problem ten dotyczy wszystkich nadawców. - Każde media przekazują informacje w sposób propagandowy. To nie jest informacja, tylko interpretacja - ocenił Jacek Czerniak.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Magdalena Ogórek 

Gość: Jacek Czerniak (poseł Lewicy) 

Data emisji: 28.07.2021 

Godz. emisji: 12.30

jbt/PAP

Czytaj także

"Wszystko może się jeszcze wydarzyć". Tomasz Pietryga o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 19:37
- Procedura legislacyjna jest długa i wszystko się jeszcze może wydarzyć, zwłaszcza że mamy kontekst nie tylko polityczny i medialny, ale też międzynarodowy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"). Gościem audycji był również Andrzej Potocki ("Sieci"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeżeli Gowin jej nie poprze, to i tak przejdzie". Suski o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:38
- Jeżeli sam pan premier Gowin nie poprze ustawy, to i tak ona przejdzie. Na dziś mamy większość PiS, bo klub posiada większość. Jeszcze do tego kilku posłów spoza PiS. Liczymy tutaj na wypełnienie deklaracji przez koło Kukiz'15 - powiedział poseł PiS Marek Suski.
rozwiń zwiń