Dariusz Klimczak: strategia demograficzna musi opierać się na powiązaniach z Polskim Ładem

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 14:35
- Konsultacje ws. strategii demograficznej są niezwykle ważne, są wyzwaniem dla pracodawców, organizacji pozarządowych, samorządowców, dla nas wszystkich, bo kwestia ta ma znaczenie rozwojowe dla całego naszego kraju - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Klimczak (PSL). Trwają konsultacje społeczne ws. projektu.
Dariusz Klimczak
Dariusz KlimczakFoto: FORM/GRZEGORZ KRZYZEWSKI/FOTONEWS
Dom rodzina free 1200
Co determinuje decyzje Polaków dot. posiadania dziecka? Opublikowano badania na zlecenie resortu rodziny

- Strategia demograficzna musi opierać się na powiązaniach z Polskim Ładem, z Europejskim Funduszem Odbudowy – zaznaczył w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Klimczak (PSL).

Czytaj także:

Poseł PSL ocenił jednak, że w generalnym ujęciu strategia jest zbyt ogólna i brakuje w niej konkretnych rozwiązań. Zaznaczył, że konsultacje są bardzo ważne właśnie z tego względu, by takie rozwiązania proponować, PSL wystąpi ze swoimi propozycjami. Mówił m.in. o problemie rodziców podczas studiów, m.in. doktoranckich.

Posłuchaj
07:49 _PR1_AAC 2021_08_02-12-30-17.mp3 Dariusz Klimczak (PSL) o polskiej strategii demograficznej (Jedynka/W samo południe)

Strategia demograficzna

Projekt Strategii Demograficznej 2040 17 czerwca został przekazany przez rząd do konsultacji społecznych.

Strategia Demograficzna 2040 prezentuje 12 obszarów. W pierwszym etapie planuje się skoncentrować się na czterech spośród nich. Są to polityka mieszkaniowa, przyjazny rodzicom rynek pracy, rozwój instytucji i różnych form opieki nad małymi dziećmi oraz opieka zdrowotna.

Część rekomendowanych w dokumencie rozwiązań znalazła się w Polskim Ładzie. Najważniejsze instrumenty to mieszkanie bez wkładu, rodzinny bon mieszkaniowy i uproszczenie formalności związanych z budownictwem jednorodzinnym.

W ramach strategii wprowadzona ma być gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy). Wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonywany na podstawie porozumienia pracodawcy z pracownikiem.

Przewidziano również gwarancję pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4, poszerzoną o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych.

Więcej w rozmowie.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Dariusz Klimczak (PSL)

Data emisji: 2.08.2021

Godzina emisji: 12.31

Jedynka/PAP/IAR/in./

Czytaj także

"Kara powinna być nieuchronna, szczególnie dla pijanych kierowców". Ast o noweli Prawa drogowego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 14:02
- To wszystko ma na celu ostudzić zapędy kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, nie przekraczali prędkości, ale przede wszystkim też, żeby nie wsiadali za kółkiem na "podwójnym gazie" - mówił o planowanych zmianach w Prawie drogowym na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tych mocnych stron jest bardzo dużo". Krzysztof Mróz o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 14:02
Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz przedstawił na antenie Programu 1 Polskiego Radia mocne strony Polskiego Ładu. - Tych mocnych stron jest bardzo dużo, cały Polski Ład jest takim historycznym pomysłem, aby Polska dokonała skoku w rozwoju gospodarczym - ocenił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Michalski: 62 proc. populacji we Francji przyjęło pierwszą dawkę szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 14:22
- Wedle sondaży, przeprowadzonych wśród osób popierających protesty przeciwko ograniczeniom covidowym we Francji,  2/3 osób sympatyzuje z nimi z racji tego, że nie chce, by rząd dyktował im zalecenia, a tylko 1/3 deklarowała, że być może nie chce się szczepić - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Michalski (HEC Paris), komentując ograniczenia covidowe we Francji. 
rozwiń zwiń