Wizyta Merkel w Rosji i na Ukrainie. Piekło: Rosja nie widzi powodu, by wracać do tematu Krymu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 12:54
- Stanowisko Rosji ws. platformy krymskiej jest konsekwentne: nie ma o czym rozmawiać, Krym jest częścią Rosji, została tam przeprowadzona procedura referendalna i Rosja nie widzi powodu, żeby ten temat jeszcze zaistniał - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie. 
Jan Piekło
Jan PiekłoFoto: Darek Delmanowicz/PAP

"Kanclerz Niemiec Angela Merkel uda się 20 sierpnia do Moskwy" - ogłosił w piątek w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. Kreml potwierdził, że Merkel spotka się z prezydentem Władimirem Putinem.

Według Kremla rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim stosunków między dwoma krajami i bieżących kwestii międzynarodowych.

forum Angela Merkel 1200.jpg
Angela Merkel 20 sierpnia pojedzie do Moskwy. Spotka się z Władimirem Putinem

- "Deutsche Welle" poinformowało, że nie jest wykluczone, że zostanie poruszona kwestia Afganistanu, co jest już pewną nowością - zaznaczył były ambasador RP na Ukrainie.   

Po wizycie w stolicy Rosji, 22 sierpnia, kanclerz Merkel uda się na Ukrainę.

W przededniu uroczystości związanych z 30-leciem niepodległości Ukrainy odbędzie się szczyt Platformy Krymskiej.

- Ten szczyt będzie pierwszą taką platformą, na której po raz pierwszy będziemy mówić o deokupacji Krymu - poinformował prezydent Ukrainy. 

Posłuchaj
06:18 PR1_mp3 2021_08_14-12-19-42.mp3 Jan Piekło o wizycie Angeli Merkel w Rosji i na Ukrainie ("W samo południe") 

- Myślę, że bardzo interesujące będzie obserwować na bieżąco rezultaty tego spotkania i reakcję Rosji, bo ona może być po prostu nieobliczalna - podsumował gość audycji.    

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Gość audycji: Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie)

Data emisji: 14.08.2021

Godzina emisji: 12.19

kmp

Czytaj także

Kijów: szefowie MSZ Polski i Ukrainy uczcili ofiary rosyjskiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:42
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który przebywa z wizytą na Ukrainie, wraz z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą oddali cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie. Uroczystość odbyła się pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berlin i Waszyngton oficjalnie ogłaszają porozumienie ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 22:13
Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2 - poinformował oficjalnie amerykański Departament Stanu. Rząd USA zapewnia, że porozumienie przewiduje wiele mechanizmów zmniejszających ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO.
rozwiń zwiń