Grzyb: oficjalne struktury państwa afgańskiego współpracowały z przedstawicielami talibów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:46
- Myślę, że już od dłuższego czasu, po podpisaniu porozumienia w Dosze (stolicy Kataru), oficjalne struktury państwa afgańskiego współpracowały z przedstawicielami talibów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Grzyb (PSL).
Ewakuacja na lotnisku w Kabulu
Ewakuacja na lotnisku w KabuluFoto: PAP/EPA/LPhot Ben Shread/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE/HANDOUT

Przywódcy ruchu talibów triumfalnie wrócili do Afganistanu. Po tym jak w niedzielę bojownicy ruchu zdobyli Kabul i w efekcie przejęli władzę w całym kraju, z wygnania wrócili najważniejsi dowódcy, których w Afganistanie nie było przez ostatnich kilkanaście lat. Rzecznik nowych przywódców zapowiedział, że będą oni szanować prawa kobiet, i ogłosił amnestię dla wszystkich, którzy pracowali dla dotychczasowego rządu.

shutterstock amerykański żołnierz 1200.jpg
"Nikt nie spodziewał się, że to będzie ucieczka". Jakub Gajda o ewakuacji z Afganistanu

Jednocześnie cały czas trwa ewakuacja dyplomatów i cywilów. Pierwszy z polskich samolotów wojskowych, które mają wywieźć około 100 osób z Afganistanu, dotarł do Kabulu. 

"Obowiązek moralny państwa polskiego"

Andrzej Grzyb, odnosząc się do ewakuacji z Afganistanu, powiedział, że "to jest bardzo trudna misja, ale to obowiązek moralny państwa polskiego". - Ochrona osób, które współpracowały z komisją wojskową, polską ambasadą czy z innymi instytucjami reprezentującymi polskie państwo - mówił.

Według gościa audycji "tak naprawdę nie wiemy, co będzie działo się w Afganistanie". - Sytuacja wydaje się zawieszona, ale nie wiemy, co się wydarzy - podkreślił. Jak zaznaczył "pierwsze przykłady po przejęciu pierwszych miast wskazywały na to, że jednak następowała krwawa rozprawa z tymi, którzy współpracowali z przedstawicielami sił koalicyjnych".

Czytaj również:

Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił również uwagę na fakt, że talibowie w bardzo szybkim tempie przejęli kontrolę nad Afganistanem, "co wskazuje na współpracę części Afgańczyków z talibami". - Myślę, że już od dłuższego czasu, po podpisaniu porozumienia w Dosze (stolicy Kataru), oficjalne struktury państwa afgańskiego współpracowały z przedstawicielami talibów - ocenił. Jak dodał: "stąd też wyjazd prezydenta".

Posłuchaj
08:59 Jedynka/W samo południe -18.08.2021 Andrzej Grzyb Andrzej Grzyb o sytuacji w Afganistanie ("W samo południe"/Jedynka)
 

Zdaniem Andrzeja Grzyba "to jest bardzo trudna sytuacja i dosyć niefortunne zakończenie 20-letniej obecności w Afganistanie".

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Andrzej Grzyb (PSL)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 12.25

IAR/PAP/nt

Czytaj także

"Porażka dwudziestoletniej interwencji". Krzysztof Gawkowski o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 09:08
- Prezydent Trump, który podjął decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu, musiał mieć dane Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) o tym, że będą problemy i Afgańczycy nie będą bronili demokracji, statusu, który zapewniali Amerykanie, tylko wrócą do wspierania talibów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Pradze wylądował samolot ewakuacyjny z Kabulu z dwiema Polkami na pokładzie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 09:38
We wtorek wieczorem na lotnisku wojskowym pod Pragą wylądował czeski samolot wojskowy, którym z Kabulu przyleciało 87 osób. Wśród ewakuowanych były dwie Polki, ambasador Czech w Kabulu, czescy dyplomaci i afgańscy współpracownicy - poinformowała agencja CTK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywódcy talibów triumfalnie powrócili do Afganistanu. Przez kilkanaście lat byli na wygnaniu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 10:11
Przywódcy ruchu talibów triumfalnie wrócili do Afganistanu. Po tym jak w niedzielę bojownicy ruchu zdobyli Kabul i w efekcie przejęli władzę w całym kraju, z wygnania wrócili najważniejsi dowódcy, których w Afganistanie nie było przez ostatnich kilkanaście lat. Rzecznik nowych władców zapowiedział, że będą oni szanować prawa kobiet i ogłosił amnestię dla wszystkich, którzy pracowali dla dotychczasowego rządu.
rozwiń zwiń