Jarosław Sachajko o decyzji prezydenta ws. Afganistanu: jest jak najbardziej słuszna

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 13:33
- Powinniśmy ewakuować wszystkich współpracowników polskiego wojska, polskich sił, które tam przez wiele lat próbowały stabilizować sytuację - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sachajko (Kukiz'15).
Jarosław Sachajko
Jarosław SachajkoFoto: Forum/Mateusz Wlodarczyk
pap afganistan usa 1200.jpg
"Sposób, w jaki to zrobiono, świadczy o nieudolności". Prof. Jabłoński o wycofaniu się USA z Afganistanu

Pierwszy samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu wylądował na lotnisku w Warszawie wczoraj wieczorem. Maszyna zabrała ewakuowanych z Uzbekistanu, a wcześniej wywiezionych z Kabulu. Drugi samolot wylądował dziś o 10.00. Wczoraj prezydent Andrzej Duda postanowił skierować do Afganistanu 100-osobowy kontyngent wojskowy. 

Posłuchaj
06:58 _PR1_AAC 2021_08_19-12-27-01.mp3 Jarosław Sachajko: Powinniśmy ewakuować wszystkich współpracowników polskiego wojska (Program 1 Polskiego Radia)

Jarosław Sachajko z Kukiz'15 na antenie Programu 1 Polskiego Radia ocenił, "że jest to jak najbardziej słuszna decyzja". - Powinniśmy ewakuować wszystkich współpracowników polskiego wojska, polskich sił, które tam przez wiele lat próbowały stabilizować sytuację - podkreślił. 

Czytaj także:

Polityk odniósł się również do krytyki, jaka spada obecnie na Joe Bidena. Jak podkreślił, "jest to słuszna krytyka i powinna także dotyczyć tych 20 lat". - Podczas tego czasu nie doprowadzono do zmian strukturalnych w Afganistanie - wskazał. - Jeśli popatrzymy na dochód Afgańczyków, to jest on jakoś ponad siedmiokrotnie mniejszy niż dochód Polaków - powiedział i dodał, że "jest tam straszliwa bieda".

- Jeżeli Amerykanie nie próbowaliby zainwestować w tamtejsze elity, tylko pozwoliliby na to, aby społeczeństwo afgańskie normalnie i godnie zaczęło żyć, zarabiać, to myślę, że ta sytuacja nie miałaby miejsca - podkreślił. Jak dodał, to "jest takie myślenie bardzo kapitalistyczne, że wąska grupa utrzyma całe społeczeństwo w ryzach".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Jarosław Sochajko (Kukiz'15)

Data emisji: 19.08.2021

Godzina emisji: 12.26

IAR/jb

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: Afganistan jest symbolicznym początkiem końca lewicowo-liberalnej ideologii

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 09:23
- Rewolucją, która próbowała obalić liberalno-lewicową demokrację, była rewolucja Trumpa. On nie przeciwstawił się całej polityce amerykańskiej, tylko ideologii, która narzucała pewne wzorce funkcjonowania i w polityce, i w życiu społecznym. Afganistan to symboliczny początek końca tego systemu - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Agaton Koziński oraz Tomasz Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy budują most powietrzny w Afganistanie. MON: część żołnierzy jest już w Kabulu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 11:11
Część żołnierzy polskiego kontyngentu wysłanego do wsparcia budowy mostu powietrznego jest już w stolicy Afganistanu, Kabulu - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena El Ghamari: mało kto wierzy w deklaracje talibów dotyczące braku odwetu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 12:25
- Talibowie i ich przedstawiciele starają się pokazać arenie międzynarodowej, głowom państw, że są wiarygodną stroną do dyskusji. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że mało kto wierzy w ich deklaracje dotyczące rezygnacji z odwetu oraz amnestii dla przeciwników politycznych i innych - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas. 
rozwiń zwiń