Adam Hlebowicz o żołnierzach walczących na Westerplatte: symbol oporu dla całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:26
- Byli symbolem oporu dla całej Polski, która przeżywała najazd najpierw z zachodu, potem ze wschodu -  powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia  Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN). Odniósł się w ten sposób do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez garnizon Wojska Polskiego na półwyspie Westerplatte.
Adam Hlebowicz
Adam HlebowiczFoto: Polskie Radio

82 lata temu, 1 września 1939 r., wybuchła II wojna światowa. Była to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

kprp-wielun-1200.jpg
82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Zobacz program obchodów

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowane przez władze Gdańska rozpoczęły się 31 sierpnia wieczorem otwarciem wystawy czasowej poświęconej dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte - majorowi Henrykowi Sucharskiemu. W uroczystościach na Westerplatte, brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Akcja upamiętniania obrońców Westerplatte - jak wskazał Adam Hlebowicz - polega na tym, że "dopiero ponad 80 lat po wojnie, dzięki inicjatywie Muzeum II Wojny Światowej, groby obrońców Westerplatte są odkrywane".

"Mieli rozkaz bronić się przez 12 godzin, bronili się 7 dni"

Jak zaznaczył gość audycji "to cały czas początek drogi". - To także początek powstania muzeum na tym symbolicznym skrawku polskiej ziemi - mówił. Jak przypomniał "wówczas na tych terenach przy Wolnym Gdańsku, symbolu polskiej obrony 1939 roku, żołnierze ze składnicy wojskowej mieli rozkaz bronić się przez 12 godzin, bronili się 7 dni". 

Posłuchaj
09:28 ipn.mp3 Adam Hlebowicz o obronie Westerplatte ("W samo południe"/Jedynka) 

- Byli symbolem oporu dla całej Polski, która przeżywała najazd najpierw z zachodu, następnie ze wschodu - podkreślił Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Adam Hlebowicz IPN

Data emisji: 01.09.2021 r.

Godzina emisji: 12.24

PAP/nt

Czytaj także

Bohaterowie z Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 00:00
- Nadzieja na pomoc trwała 12 godzin, a potem następne 12 godzin. Drugiego dnia, po bombardowaniu lotniczym zrodziła się desperacja. Nie było innego wyjścia niż śmierć. Nie było już odwrotu - mówił porucznik Leon Pająk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To miejsce doczeka się wreszcie należytej opieki i ekspozycji". Gliński o budowie Muzeum Pola Bitwy Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 10:47
- Jest takie miejsce, gdzie dziesiątki broniły się przed tysiącami, karabiny zatrzymywały okręty, a sześć godzin przerodziło się w siedem dni - powiedział o Westerplatte w rocznicowym nagraniu wideo wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - To miejsce doczeka się wreszcie należytej opieki i ekspozycji - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"A więc wojna!". Komunikat Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 10:36
1 września nad ranem hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa - największy w historii konflikt zbrojny.
rozwiń zwiń