Waszczykowski o sytuacji na granicy z Białorusią: aby się tam znaleźć, migranci płacą tysiące dolarów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 13:04
- Za te loty tysiące ludzi płaciło tysiące dolarów. Opłacane były wizy, loty, hotele i transport. Pojawiały się fake newsy suflowane przez polską opozycję, że ci ludzie są pozostawieni bez pomocy. Tak nie jest. Jedyne, czego im brakuje, to miejsce, gdzie mogą naładować smartfona - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Witold Waszczykowski, europoseł i był szef MSZ.
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Na granicy polsko-białoruskiej wciąż koczuje niewielka grupa osób. Rząd polski zadbał o wzmocnienie bezpieczeństwa, wysyłając w to miejsce żołnierzy. Na granicy stawiane jest też ogrodzenie. Jednak w tym miejscu pojawili się różnego rodzaju aktywiści, a także politycy opozycyjni. W Parlamencie Europejskim zostało zwołane specjalne zebranie, na którym dyskutowano o tych problemach.

TT granica polska białoruś 1200 (1).jpg
Tomasz Zieliński: polska opozycja powinna ramię w ramię z rządem walczyć z wojną hybrydową

"Zorganizowana akcja"

Witold Waszczykowski powiedział, że wnioski po przedstawionych na unijnym spotkaniu raportach krajów UE, które graniczą z Białorusią, są jednoznaczne. - Wysłuchaliśmy przedstawicieli dyplomacji polskiej, litewskiej i łotewskiej. Zapoznano wszystkich z aktualną sytuacją i stanowiskiem tych trzech państw. Konkluzje tego są takie, że jest to planowana od dawna akcja hybrydowa i rewanż za sankcje nałożone przez UE na Białoruś - powiedział.

Czytaj także:

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że mamy do czynienia z planowaną akcją, której nie pomagają fałszywe informacje. - Wiemy, że ta akcja jest dobrze zorganizowana. Są realizowane loty z Iraku, Turcji i Rosji. Za te loty tysiące ludzi płaciło tysiące dolarów. Opłacane były wizy, loty, hotele i transport. Pojawiały się fake newsy suflowane przez polską opozycję, że ci ludzie są pozostawieni bez pomocy. Tak nie jest. Jedyne, czego brakuje tym ludziom, to miejsce, gdzie mogą naładować smartfona, i informacji, gdzie mają w Europie szukać pracy - ocenił.

- Nie są to uchodźcy, ale nielegalni imigranci, którzy cały czas się rotują i czekają na przerzut. Polska jest przygotowana, żeby im pomóc. Konwój ze środkami stoi na granicy i nie jest wpuszczany na Białoruś. Jest to akcja przygotowana i uzgodniona z Rosjanami - podkreślił były szef MSZ.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
08:43 PR1_mp3 2021_09_02-12-28-18.mp3 Witold Waszczykowski o sytuacji na granicy z Białorusią ("W samo południe")

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Witold Waszczykowski (europoseł, były szef MSZ)

Data emisji: 02.09.2021 r.

Godzina emisji: 12.28

dz

Czytaj także

Fotyga apeluje do KE o podjęcie rozmów z Irakiem. Chodzi o migrantów wykorzystywanych przez Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:37
Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga skierowała do KE interpelację dotyczącą wykorzystywania przez reżim Aleksandra Łukaszenki migrantów jako narzędzia w wojnie hybrydowej przeciwko krajom unijnym. Europoseł zaapelowała o rozmowy z Irakiem w sprawie migrantów wykorzystywanych przez Białoruś. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wykorzystywanie migrantów grozi bezpieczeństwu". Andrzej Sadoś ostrzega w Europarlamencie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 11:11
Wykorzystywanie migrantów przez białoruski reżim zagraża bezpieczeństwu i stabilności Unii Europejskiej. Tak mówił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych Europarlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siewiereniuk-Maciorowska: przy polskiej granicy potrzebny jest spokój, media antyrządowe w tym nie pomagają

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 11:15
- Media antyrządowe nie pomagają w uspokojeniu sytuacji. Podsyca się strach, wznieca jakieś niepokoje. Na temat stanu wyjątkowego przekazuje się informacje, które nie są w żaden sposób potwierdzone. W województwie podlaskim potrzebny jest spokój - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z portalu Dzień Dobry Białystok. 
rozwiń zwiń