"Realizacja postulatów strajkujących to 100 mld złotych". Poseł PiS o proteście medyków

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:52
- Strajk jest prawem, ale nie może być nadużywany. Tym bardziej, jeśli zagraża życiu i zdrowiu innych ludzi - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia poseł PiS Sławomir Skwarek, odnosząc się do protestu medyków.
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna PtokFoto: PAP/Mateusz Marek

Protest medyków PAP-1200.jpg
Wiceminister zdrowia: pracujemy nad zmianami, nasze propozycje powinny złagodzić protest

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

Minister Adam Niedzielski zaprosił strajkujących do rozmów. Do spotkania ma dojść dziś (14.09) o godz. 13. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego zapowiedzieli jednak, że się nie stawią, ponieważ w spotkaniu nie weźmie udziału premier.

Gość Krzysztofa Świątka, komentując protesty środowisk medycznych w Warszawie, mówił, że "nie powinno się raczej rozpoczynać negocjacji z rządem od strajku, od budowania "białego miasteczka", trzeba też brać pod uwagę realność postulatów".


Posłuchaj
09:11 _PR1_AAC 2021_09_14-12-26-25_for_media.mp3 Sławomir Skwarek: strajk jest prawem, ale nie może być nadużywany (W samo południe/Jedynka)

- Być może dla opinii publicznej wydają się one często bardzo słuszne, ale bierzmy pod uwagę możliwości. Wdrożenia i wszelkie konsekwencje, które się z tym wiążą - zaznaczył Sławomir Skwarek.

Wydatki na zdrowie

Poseł PiS zauważył ponadto, że realizacja postulatów strajkujących, "to dodatkowe 100 mld złotych". - Przypomnijmy, że to niewiele mniej, niż obecny budżet - stwierdził.

Polityk mówił, że rząd Zjednoczonej Prawicy "cały czas zwiększa budżet na zdrowie i to ewidentnie". - Przecież w 2023 roku mamy dojść do 7 proc. PKB. Nigdy w historii Polski nie było na zdrowie takich pieniędzy - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość audycji: Sławomir Skwarek (poseł PiS)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 12.31

pkur

Czytaj także

Sebastian Gajewski o strajku medyków: pomimo zmian od kilku lat przedstawiają swoją sytuację w ten sam sposób

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 11:36
- Środowiska medyczne permanentnie przedstawiają w przestrzeni publicznej ten sam obraz: bardzo źle zarabiają i pracują w bardzo złych warunkach. Tak było kilkanaście lat temu. Ta rzeczywistość, w szczególności płacowa, jest zupełnie inna - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: pracujemy nad zmianami, nasze propozycje powinny złagodzić protest

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:16
Myślę, że propozycje rządu, które zostaną przedstawione protestującym, wpłyną na to, że akcja protestacyjna zostanie złagodzona - powiedział we wtorek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń