"Ona nie stoi w sprzeczności z polską konstytucją". Marek Balt o rezolucji PE ws. osób LGBTIQ

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:00
- Tu nie chodzi o naruszenie suwerenności, bo nikt nie zagraża naszemu bezpieczeństwu. Tutaj Parlament Europejski chce ochrony i wsparcia dla osób, które po prostu mają inny światopogląd czy inne preferencje seksualne - mówił w programie "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł Lewicy Marek Balt.
Marek Balt
Marek BaltFoto: Aleksiej Witwicki/Forum

Marek Balt został zapytany, dlaczego podczas głosowania w Parlamencie Europejskim w sprawie małżeństw jednopłciowych, głosował za rezolucją. - Ponieważ jest wolność przepływu ludzi do Unii Europejskiej i wiele krajów wprowadziło takie ustawodawstwo, które zezwala na to, żeby pary homoseksualne zawierały małżeństwa. Wielu Polaków wyjeżdża za granicę, żeby takie małżeństwa zawrzeć - odpowiedział europoseł.

pap lewica 1200.jpg
"Nie jest już kolejnym wcieleniem Millera i Kwaśniewskiego". Woś o dzisiejszej Lewicy

- Ona (red. rezolucja) nie stoi w sprzeczności z polską konstytucją, ponieważ ona w szczególności chroni związek kobiety i mężczyzny, co nie wyklucza ochrony związków jednopłciowych - mówił Marek Balt, odnosząc się do art. 18 z Konstytucji RP, który brzmi: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej."

Posłuchaj
08:09 PR1_mp3 2021_09_15-12-27-45.mp3 Marek Balt o rezolucji PE: ona nie stoi w sprzeczności z polską konstytucją ("W samo południe"/Jedynka)

- "Pod ochroną", co nie zmienia faktu, że w konstytucji nie zabrania się zawierania małżeństw jednopłciowych - tłumaczył eurodeputowany Lewicy. - Nigdzie w konstytucji nie ma zapisu, że takie (jednopłciowe - red.) małżeństwa są zabronione. W polskim prawie wszystko, co nie jest zabronione, jest dopuszczone - kontynuował.

Czytaj także:

- Uważam, że skoro możemy się poruszać po całej Europie i nasi obywatele są chronieni tak, jak inni obywatele w innych krajach i mają wsparcie, to w drugą stronę to też powinno działać - podkreślał polityk.

Marek Balt odniósł się także do tego, czy rezolucja PE narusza suwerenność państw członkowskich UE. - Tu nie chodzi o naruszenie suwerenności, bo nikt nie zagraża naszemu bezpieczeństwu - mówił. - Tutaj Parlament Europejski chce ochrony i wsparcia dla osób, które po prostu mają inny światopogląd czy inne preferencje seksualne - dodał.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość audycji: Marek Balt (europoseł Lewica)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 12.29

ng

Czytaj także

Lewica mówi o przygotowaniach do Polexitu. MSZ dementuje fake newsy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:28
- Jesteśmy przekonani, że w MSZ toczą się prace nad ustawami, które mają doprowadzić do wyjścia Polski z UE - mówił na konferencji prasowej poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski. Informację podaną przez posła zdementował rzecznik MSZ. "Informuję, że twierdzenie pana posła jest nieprawdziwe" - napisał Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 40 proc. poparcia PiS, wyraźny spadek notowań Polski 2050. Najnowszy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:36
Gdyby w niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 40,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 24,1 proc, a Polska 2050 - 10,9 proc. - wynika z sondażu Estymatora dla portalu DoRzeczy.pl. Do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica i Konfederacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezolucja europarlamentu ws. LGBT. Mec. Andrzejewski: nie ma charakteru wiążącego dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 15:30
- Polska w swojej konstytucji wyraźnie stwierdza, że małżeństwo to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny. Wszystkie inne związki zawierane na terenie Unii Europejskiej, muszą doznać zatrzymania na polskim terytorium prawnym - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. Stwierdzenia zawarte w rezolucji europarlamentu w sprawie osób LGBT nazwał "myśleniem życzeniowym". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Trela: Lewica to nie tylko sprawy światopoglądowe

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 09:17
- Lewica złożyła już ponad sto projektów ustaw i to nie tylko w sferach obyczajowych czy światopoglądowych, ale również gospodarczych. Gdybyśmy te projekty bardziej eksponowali w terenie, byli bliżej wyborców, to być może efekt byłby lepszy. To musimy konsekwentnie robić - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Trela (Lewica).
rozwiń zwiń